public.homepage.logo
Kajakimatk mere ääres HiiumaalAllikas: Magnus Heinmets

Hiiumaa

Eesti suuruselt teine saar Hiiumaa on tuntud oma eraldatuse, rahulikkuse ja vaikuse poolest.

Kes kord on võtnud aja maha ja Hiiumaal rahulikult ringi kulgenud, tahab peagi tagasi.

Pisut üle 1000-ruutkilomeetrise pindalaga rohelisel saarel elab püsivalt alla 10 tuhande inimese. Hiiumaa peamiseks väärtuseks suurlinna inimeste ja välismaalaste silmis on eraldatus, rahu ja vaikus. See on nagu üks suur spaa hingele: saab metsas jalutades värsket osooni hingata, saunalävel omaette mõtiskleda või inspireerivas kaugtöökontoris loomingusse süveneda.

Hiiumaal on puutumata rannad, samblased metsarajad, rikkalikud marja- ja seenemetsad ning hästi hooldatud telkimisalad. Hiiumaal on 324 kilomeetrit hästi märgistatud matkaradu. Kaunid sadamad ootavad meremehi ja rannad suplejaid. Hiiumaa restoranides ja kohvikutes leiab ahvatlevaid kohalikke delikatesse ning rikkalikel kalapüügialadel saab kalastada ise või osta värsket kala otse kaluritelt.

Hiiumaale viivad mandrilt praamid Tiiu ja Leiger Rohuküla-Heltermaa liinil. Parvlaev nimega Soela seilab Triigi sadamast Saaremaalt Sõrule Hiiumaal. Vaata sõidugraafikut ja osta piletid ette siit. Kiirelt ja mugalt saab otse Tallinnast Kärdlasse ka lennukiga, lend võtab aega umbes 30 minutit. Osta lennupiletid siit. Väikesadamad on alati valmis vastu võtma neid vapraid, kes ise kohale seilata soovivad - Hiiumaal ootavad Roograhu sadam ja Kärdla, Orjaku, Sõru, Kalana sadamad.

 

Allikas: Rivo Veber

Merest ümbritsetud saarel on pea kõik tegevused kuidagi merega seotud: kalapüük, kaubavedu, hülgevaatlus, surfamine, suvitamine. 

Loodusesõpradel tasub külastada maalilist Kassari poolsaart, kus asub Sääretirp, üks Eesti romantilisemaid paiku. Heltermaa sadama juurest algav 234 kilomeetrine tähistatud matkatee Heltermaa-Ristna-Sarve pakub avastamisrõõmu iga tasemega loodushuvilistele tõsistest matkasportlastest niisama jalutajateni. 

Ajalooarmastajad võivad peatuda Hiiumaa kolmes tuletornis: Ristna ja Tahkuna tuletornid on projekteeritud ja valmistatud Prantsusmaal, samas kui Kõpu tuletorn pärineb 16. sajandist, tehes sellest ühe vanima tuletorni maailmas.

Hiidlased on uhked oma kohaliku köögi üle. Kala ja lammas aitavad katta Hiiu maitsetega toidulaua ning käsitöökodadest tuleb kohalikku mahla, mullijooki, Hiiu leiba ja teisi hõrgutisi. Hiiu toitu saab süüa kohapeal, näiteks populaarses Ungru restoranis, kuid saab kohalikest toidupoodidest ka kaasa osta.

Suurim lavendlikasvatus ja tõenäoliselt maailma põhjapoolseim Lavendli Talu, asub Hiiumaal. Umbes 20 000 lavendlitaime kasvab peaaegu hektarilisel alal Kärdla meteoriidikraatri kivisel äärel ning enamik tööst tehakse käsitsi orgaanilise tootmisega.

Peredele on sobiv Elamuskeskus Tuuletorn, mis on natukene muuseum, väheke teaduskeskus ja pisut mängumaailm. Keskuses asub Baltimaade kõrgeim sise-ronimissein (20 m).

Hiiumaa vaatamisväärsused

Loe veel saarte kohta