Kiiking - pöörane Eestist pärit spordiala

Allikas: Jürgen Voolaid, Visit Estonia

Kiiking - pöörane Eestist pärit spordiala

Autor:

Johanna Sooba
Eesti Kiikingi Liidu juhatuse liige, turundusjuht

Kas adrenaliin ja suured kõrgused tõmbavad sind? Või sobib sulle pigem turvaline ja ohutu eneseületus? Igal juhul on kiiking midagi, mida peaksid kindlasti proovima.

Kiiking on Eestis leiutatud spordiala, mille eesmärgiks on teha kiigega ring ümber võlli. Esimese kiikingu kiige lõi 1993. aastal Eestist, Pärnu linnast pärit Ado Kosk.

Kiikingukiike eristab tavakiigest mitu aspekti. Esiteks saad sa kiigel muuta selle pikkust – pikkust mõõdetakse kiige aiste järgi, mis ühendavad kiigelauda võlliga. Lisaks kiigutakse kiikingukiigel üldjuhul püstises asendis ning kasutatakse kindlat kükitamistehnikat, mis erineb suuresti tavakiikumise võtetest.

Kui tavakiigel pole võimalik üle võlli kiikuda ja selle eesmärgiks on vaba aja meeldiv sisustamine, siis kiikingu puhul on sihiks just üle võlli kiikumine ning olulist rolli mängib võistlusmoment.

Kiiking on eriline spordiala

Erinevalt teistest adrenaliinirohketest spordialadest on kiiking turvaline ja ohutu. Turvalisuse tagamiseks kinnitatakse su käed ja jalad spetsiaalsete rihmadega aiste ning kiigelaua külge. Peale selle paneb kiiking samaaegselt proovile nii su füüsilise kui vaimse vormi – lisaks lihaste tugevusele ja füüsilisele vastupidavusele on väga oluline ka kiikingutehnika, kehakontroll ning hirmu ületamine. Seega võib  kiikinguüritustel tihti näha olukorda, kus noor neiu on kiikingus oluliselt edukam kui suur lihastes mees.

Algajatele kiikinguproovijatele soovitame kiige aiste pikkuseks seada 3-5 m (olenevalt füüsilisest vormist ja muust taolisest). Samal ajal juhivad kiikingu Eesti edetabelit naistest Helga Ehrenbusch tulemusega 5,95 m ning meestest Sven Saarpere tulemusega 7,13 m. Võrdluseks – kui kiigele on aisapikkuseks seatud 7,13 m, siis asub kiikuja maast u 15 m kõrgusel, mis on ligi 5-korruselise maja kõrgus!

Kiikingut saad Eestis proovida väga mitmes kohas. Kuna ilmaolud on Eestis muutlikud, leiad sa sobiva teenusepakkuja kõige hõlpsamalt, kui võtad ühendust Eesti Kiikingi Liiduga. Alaliidus töötavad spetsialistid viivad su kokku professionaaliga, kes kiikingut sulle pakkuda saab.

Näiteks:


Viimati muudetud: 28.06.2023

Teema: Aktiivne puhkus