Narva
Piirilinna kaks keelt, kaks kultuuri ja kirev ajalugu tagavad elamusliku reisi.
Narva on oma suuruselt Eesti linnade seas auväärsel kolmandal kohal.
Lisaks piirilinnale on Narva Eesti sügispealinn. Rikkaliku ajalooga linn on Eesti üks vanemaid asulaid – sealsetel aladel elati juba kiviajal.
Narva on eriline linn, kus mitme sajandi vältel on põimunud eri rahvad ja nende kultuurid. Siin on käsikäes vana ja uus. Geograafiline, aga ka ajalooline ida ja lääne ristumine teeb Narvast omanäolise ja kordumatu paiga – piir ei ole ainult eraldusriba, vaid ka eri riikide, rahvaste ja nende kultuuride kohtumispaik.
Ka kirev sõjaline ajalugu on Narva ja Ida-Virumaa ajalukku jälje jätnud. Narva on ainus koht maailmas, kus kaks vastast asuvad teineteisele nii lähedal. Vaid noolelennu kaugusel, teine teisel pool jõge, seisavad siiani bastionide ja kaitsevöönditega 14.–17. sajandi orduloss ning 15. sajandi vene kindlus, moodustades unikaalse arhitektuuriansambli kogu Põhja-Euroopas.
Linna õitsengu aeg oli 17. sajandil, nn Rootsi ajal, kui loodi ainulaadse arhitektuuriga kesklinn. Unikaalsed barokk-stiilis ehitised andsid Narvale piduliku ning linnapärase ilme.
Allikas: Priidu Saart
Linnus on kindlasti linna kuulsaim paik, kus 2020. aastal avati täielikult restaureeritud konvendihoone. Muide, nüüd on võimalik keskaegses linnuses ka öö veeta. Viimati on uuenduse läbi teinud Narva muuseumi Läänehoov ja Kristervalli bastion, kus on nüüd mõnus jalutada.
Muuseum korraldab ekskursioone ka Kreenholmi manufaktuuri ja linna teistesse huvitavatesse paikadesse. Kreenholmi manufaktuuri saab avastama minna ka tasuta audiogiidiga!
Narva Raekojas saab tutvuda uue interaktiivse püsiekspositsiooniga "Vana Narva uus elu", mis äratab virtuaalreaalsuse prillide ja puutetundlike ekraanide abil ellu Narva linna sellisena, nagu seda tunti enne teist maailmasõda ja Narva pommitamist.
Pärast täielikku restaureerimist muutus turismimagnetiks ka 300-aastane Victoria bastion, mille kasemattides ja püssirohukeldris väljapandud ekspositsioon tutvustab bastionidest koosneva kaitsesüsteemi ajalugu.
Alates 2024. aasta maist on võimalik Narva Aleksandri kiriku saalis näha taas installatsiooni "Taevas Narva kohal". Vaatemäng kuvatakse otse kiriku võlvidel, kus taaselustub Narva värvikas ajalugu. Kirikusse paigaldatud valgusintallatsioon on suurim püsiv projektsioonipind kogu Ida-Euroopas, mille suurus on 520 ruutmeetrit.
Linna üks tõmbekoht on ka Narva Jõepromenaad. Siin piki ajalooliseid bastione lookleb mõnus jõeäärne jalutusala, kust avaneb imeilus vaade Narva ja Ivangorodi kindlustele. Nüüd on promenaad pikendatud Joaoru poolsaarele ja valmis on ka kuulus 5-kroonise vaate vaateplatvorm.
Veel rohkem infot linna kohta loe Narva turismiveebist!
Narvas ja Ida-Virumaal toimub rohkelt põnevaid üritusi
Armastatumad sündmused selles kandis peale Narva linnapäevade (juunis) on ka toidulaat Narva Maitsed (mais), festival Station Narva (septembris) ja Narva Ooperipäevad (septembris), mis toimuvad kuulsa Kreenholmi manufaktuuri alal. Lähedal asuvatest paikadest põika kindlasti ka Toila Oru parki ja Kuremäe nunnakloostrisse.
Allikas: Priidu Saart
Ühenda piirilinna külastus kosutava puhkusega Eesti pikimal mereäärsel liivarannal ajaloolises kuurordis Narva-Jõesuus.
Narva-Jõesuu sai hüüdnimeks Põhjamaade Riviera, kui Peterburi kõrgklass seal meelsasti sanatooriumipuhkusel käis. Spaa traditsioonid jätkuvad, samuti saab linnas nautida nii Eesti kui ka Vene ajaloo- ja kultuuripärandit.
Maist septembrini saab sõita Narva ja Narva-Jõesuu vahel mööda jõge mugava ja moodsa reisilaevaga.
Loe veel, mida Narvas ja selle lähiümbruses ette võtta.
Allikas: Marvin Kuhr
Naudi Narvas spaamõnusid
Loe veel
Iga aastaaeg pakub eriilmelisi elamusi
Vaata lähemalt
Viimati uuendatud
03.12.2024