Global Birdfair: lindude ja loomade kõrval pakuvad brittidele huvi ka Eesti liblikad ja orhideed
Osalejate muljeid tänavuselt Global Birdfair messilt
Juulis käis Visit Estonia koos ettevõtjatega taas Inglismaal loodusturismi messil Global Birdfair. Linnumess toob Oakhami linnakesse kokku esmajoones ornitoloogiaentusiastid, ent tegelikult hõlmab üritus ka teisi loodusturismi valdkondi.
Visit Estonia messiboksis ja Eestile pühendatud teemaõhtul tutvustasid siinseid loodusturismi võimalusi Visit Estonia loodus- ja kultuuriturismi teemajuht Lily Allas, Marilin Pehka Eesti Loodusturismi Ühingust (ELTÜ), Elin Priks Eesti Maaturismi Ühingust ning ettevõtjatest Liisi Peets (Loodustaju), Klaas Huwel (Wild Nature Estonia), Sirli Mangus-Marmor (Indietours), Peep Rooks (Natourest), Tarvo Valker (Birding Haapsalu) ja Ellery Powell (Metsarestoran).
Lily Allase sõnul pakkus Eesti seegi kord suurt huvi: „Küsiti nii linnuvaatlusreise kui ka seda, kuidas panna kokku erinevate teemadega reise. Näiteks taheti teada, kuidas kombineerida Eestisse tulles karuvaatlus saunas käimise ja lõõgastumisega.“
Võrreldes eelmiste messidega võis tänavu täheldada brittide suuremat huvi fotograafiareiside vastu. „Saime mitu head otsekontakti ajakirjanikega, kes soovivad tulla Eestisse loodust pildistama,“ ütleb Allas.
Kolme messipäeva mahtus Eesti-teemaline õhtu, kus Allas ja Elin Priks rääkisid reisikorraldajatele ja meediaesindajatele lähemalt Eestist ja siinsetest loodusturismi võimalustest, ettevõtjad tutvustasid oma teenuseid ning Ellery Powell Metsarestoranist kostitas külalisi eestimaistest metsaandidest valmistatud hõrgutistega. Visit Estonia on Global Birdfairil aastaid koos ettevõtjatega väljas olnud, aga Eestile pühendatud loodusõhtut tehti esimest korda. Tänu videoblogijale ja suunamudijale Simon McCabe'le, kes just sel üritusel osales, pääses Eesti ühena vähestest sihtkohtadest McCabe'i loodud kokkuvõtvasse filmi messist.
Vaata videot (Eestit käsitlev lõik algab 20.24 minutil)
Allikas: Visit Estonia
Lisaks kõlasid messil erisisulised ettekanded. Kui mullu rääkisid eestlased ilvese vaatlusest, siis seekord kõneles Priks Eesti ettekandes „WildEST five senses journey in Estonian Nature“ meie rahvusparkidest, metsatoidust, korilusest, saunarituaalidest, viiendast aastaajast ja kohaliku loodusega seotud teenustest.
Marilin Pehka (fotol vasakul) jõudis üritusel kohtuda enamiku Euroopas toimetavate reisikorraldajatega. „Mess andis kinnitust, et need, kes juba pakuvad sihtkohana Eestit, on oma praeguste koostööpartneritega nagu näiteks Birding Haapsalu ja Tarvo Valker, NatourEst ja Bert Rähni ning Wild Nature Estonia ja Mati Kose, ülimalt rahul. Samas saime tänu messile värskendada kontakte mitme Soome, Leedu ja Prantsusmaa reisikorraldajaga. Nende kogemused Eestiga ulatuvad pea kümne aasta taha, ent nüüdne taaskohtumine messil annab põhjust koostöösuhete jätkamiseks.“
Näiteks sai loodusmatku ja -retki korraldav Loodustaju (ettevõtte esindaja Liisi Peets fotol paremal) hea kontakti USA reisikorraldajaga, kes soovib juba kahel järgmisel aastal Eestisse tuure müüa. Või siis näiteks Prantsuse reisifirma, mille naised vaimustusid messil Indietoursi raba- ja saunapaketist, mis sobiks prantslannade arvates väga hästi lõpetama mõnd loodusvaatlustuuri.
Pehka meenutab ka jutuajamist messikülastajaga, kelle muljed Eestist olid ülivõrdes: „Ta nägi viie päeva jooksul Eestis haruldasi liblikaid ja linde, boonusena veel hunti, põtra ja kopraid. Külastas Matsalu ja Soomaa rahvusparke ning ööbis Soomaa Puhkekülas.“
Allikas: Visit Estonia
Sirli Mangus-Marmor (fotol mikrofoniga) osales Global Birdfairil esimest korda. Olgugi et linnumessi põhikülaline ei ole süsta- ja kelgukoeramatku korraldava turismiettevõtte otsene sihtrühm, siis turundust sai tuhandeid loodushuvilisi koondaval üritusel edukalt teha. „Pea kõik minuga suhelnud külastajad olid juba Eestis käinud või siis Eestisse tulemas ning kui reis võetakse ette koos perega, siis otsitakse süvitsi minevate loodustegevuste kõrvale ka aktiivsemaid või Eestile iseloomulikumaid aja veetmise võimalusi,“ tõdeb Mangus-Marmor.
Inglismaa messidebüüti peab ta igal juhul kordaläinuks – kasulikke kontakte tuli arvatust rohkem. „Eks reaalne kasu selgu hiljem, aga ma ise hindan seda esmast messikogemust väga, nii suhtlust potentsiaalsete klientidega kui Eesti ettevõtete omavahelist koostööd ja võrgustamist,“ ütleb Mangus-Marmor. Global Birdfair sobib tema hinnangult ettevõtetele, kes pakuvad otseselt linnu-, looma-, liblikavaatlusmatku ning orhideede ja muude haruldaste lilledega tutvumise tuure. Samuti on see suurepärane koht ettevõtlusega alustavatele linnugiididele esimeste klientide leidmiseks. Eelis on ettevõtetel, kes suudavad pakkuda täislahendusi.
Liisi Peetsi messimuljed kattuvad eelkõnelejatega: paljud külastajad teadsid, mida nad otsivad, ent leidus neidki, kes polnud kunagi Eesti peale mõelnud ning kellele eestlaste loodusteenuste valik andis uusi ideid. Päris paljud otsitavad Peetsi sõnul võimalusi teha lühemaid, ühepäevaseid või ka ainult poolepäevaseid loodustuure. Seda eriti just neil juhtudel, kui Eestit väisatakse koos kaaslasega ning paaril on erinevad huvid.
Ka Peets sattus vestlema inimestega, kes on juba Eestis käinud, mõnigi juba korduvalt. „Nende elamusi ja kogemusi Eestist oli põnev kuulata. Kuuldud lood panid kodumaad teise pilguga vaatama,“ räägib Peets.
Allikas: Visit Estonia
Klaas Huwel peab oma esimest Global Birdfairi harivaks ja kasulikuks kogemuseks. „Mulle meeldis, et Eesti boksi tulnud inimesed võtsid kuulamiseks aega ega tormanud niisama läbi,“ kiidab Huwel. Kokkupuuted võimalike uute klientidega, aga ka tutvumine teiste riikide ettevõtetega on hindamatu väärtusega kogemus, mida ainult kodust välja tulles saabki. „Mess andis aimu, milline konkurents selles turismivaldkonnas Euroopas valitseb, mida pakutakse ja mille järele on nõudlus kõrgem,“ leiab Huwel.
Elin Priks kõrvutab tänavust messi kuue aasta taguse kogemusega, millal ta viimati Global Birdfairil käis. Priks vastas üritusel osalejatega suheldes enamasti Eesti linnu- ja loomavaatluse võimalusi puudutavatele küsimustele ning temagi kohtas päris palju neid loodusesõpru, kes Eestis juba käinud on. „Nende tagasiside oli väga positiivne ja seda jagati rõõmuga,“ meenutab Priks. ”Looduse kõrval üllatas neid, kui lühikesed on Eestis vahemaad ja kui lihtne on siia tulles erinevaid looduturismi võimalusi kombineerida."
Kuuldu-nähtu põhjal leiab Priks, et edaspidi võiks Eesti boksis olla väljas ka ettevõtjaid, kes pakuvad liblikate, kiilide ja orhideede vaatlust. „Ettekannetest jäi mul kõrvu, et Inglismaal on inimesel lihtsalt niisama loodusesse keeruline pääseda, kuna seal pole meile sarnaseid riigimetsi ega matkaradasid ning tavaliseks metsaminekuks tuleb kuuluda mõnda klubisse või siis minna metsa korraldatud ekskursiooniga. Suurlinnadest jääb seal pärisloodus kaugele ja seda igatsetakse,” ütleb Priks.
ELTÜ ja Eesti Maaturismi Ühing osalesid messil läbi projekti Baltic Nature Tourism, mis keskendub Eesti ja Läti loodusturismi ettevõtjate pakkumistele Suurbritannia sihtturul.
Allikas: Visit Estonia
Viimati uuendatud
09.08.2024