Saaremaa – kestlik sihtkoht

Allikas: Visit Estonia

Saaremaa – kestlik sihtkoht

Kestlik turism pakub maailmas üha enam kõneainet. Kuid mis teeb ühest sihtkohast kestliku sihtkoha? Selle välja selgitamisel tuleb appi Saaremaa – Läänemeres asuv Eesti ja Baltikumi suurim saar. 2020. aastal pärjati Saaremaa Soomes, Põhjamaade suurimal turismimessil MATKA kestliku sihtkoha tunnustusega. Nimelt ei tähenda kestlikkus vaid heitgaaside hulga vähendamist, vaid on laiem mõiste. Tutvugem siis Saaremaaga!

Kaali järv on ainulaadne veekogu

Foto: Visit Estonia

Saaremaa loodus

Saaremaa koos teiste Lääne-Eesti saartega kuulub UNESCO biosfääri programmialale "Inimene ja biosfäär". Sajandeid hoitud elukeskkond, isepärased traditsioonid ja siinsed töökad ning humoorikad inimesed on pälvinud erilise tunnustuse just seetõttu, et on osanud elada kooskõlas loodusega. Siin on üks rahvuspark - Vilsandi rahvuspark, mis asub Baltikumi vanimal kaitsealal. Lisaks on palju loodus- ja maastikukaitsealasid, ligi paarkümmend kaitsealust parki ja mõnikümmend loodus- ja matkarada.

Eestis on kokku 38 õitsvat orhideeliiki, Saaremaal on neist 36. Seetõttu on Lääne-Saaremaa just kevadeti populaarne lillehuviliste seas. Linnuvaatlejatele on Saaremaa kui paradiis, kuna sügisel ja kevadel lendavad linnud oma rändeteekonnal siit läbi.

Traditsiooniline pillirookatus

Foto: Aron Urb, Visit Estonia

Saare traditsioonid

Lisaks loodusele hoitakse siinsetel saartel ka traditsioone. Pidulikumatel sündmustel armastavad saarlased endiselt kanda värvilisi rahvariideid. Aastasadu on kodudes tehtud koduõlut ning küpsetatud leiba, seda tehakse tänapäevalgi. Kalapüügi traditsioonide kestlikkusse panustavad kohalikud noored, kes otsustavad vanematelt õppida ning hakata kaluriteks. Seetõttu saab varakevadest kuni hilissügiseni nautida Saaremaal ja Muhus suitsukala ning värske kala on päeva kalasaagina kirjas ka mitme restorani menüüs.

Kohapealseks traditsiooniliseks materjaliks on pilliroog. Praegugi võib vanemates külades ringi sõites näha pillirookatustega maju. Noored ja atsakad saarlased on aga avastanud pilliroo alternatiivse materjalina plastmassist joogikõrte valmistamiseks. Seeläbi on saarel alustanud mitu noort peret kestliku ja keskkonda hoidva ettevõtlusega. Ringmajandus on oluline ning siin on ka ettevõte, mis annab kesklinna jõulukuuskedele uue elu, valmistades neist toonikut. Kuusemaitselised toonikud on valmistatud Kuressaare, Pärnu ja Helsingi ning Loviisa linnade jõulupuudest.

Hea toit on ikka au sees

Foto: Aron Urb, Visit Estonia

Saaremaa toit

Mets ja meri mängivad olulist rolli saarlaste toidulaual. Seda hindavad ka kohalikud restoranid. Suur osa toiduainetest tulevad kohalikest taludest, tihtipeale on menüüs märgitud ka talu nimi, kust juurikad pärit. Kala, mis hommikul püütud, on lõunaks kohaliku restorani menüüs. Tooraine hea kvaliteet ja oskuslik kasutamine paistab ka kaugemale. Kas teadsid, et pea 10% Eesti parimatest restoranidest asuvad just Saaremaal ja Muhus? Nii see on, vastavalt White Guide'i poolt välja antavale tunnustusele.

Parvlaev Tõll on Eesti esimene keskkonnasõbralik hübriidlaev

Foto: Alexander Gu, Visit Estonia

Transport

Väikese ökoloogilise jalajäljega on ka kohalik transport. Kahest praamist, mis sõidavad Muhumaa ja mandri vahet, on üks hübriidpraam. Maakondlikud bussid on siin tasuta, ka turistidele. Mugav on siinseid saari avastada rattaga. Maastik on tasane ja maanteedel on liiklustihedus hõre, mistõttu sobivad need ka suurepäraselt saare avastamiseks jalgrattal.

Kena lugu! Tule külla ja avasta Saaremaa!