public.homepage.logo
Kuum tee koos meegaAllikas: Karl Markus Antson

Eestlaste traditsioonilised nipid, kuidas külmetust ravida

Jahedad ilmad muudavad meid paljude viiruste suhtes vastuvõtlikumaks, kuid õnneks on eestlastel nipid, kuidas neist võitu saada.

Meie kliimas on paratamatu, et sügise saabudes hakkavad inimesed rohkem haigeks jääma. Küll aga on igas peres põlvkondade kaupa jagatud esinevanematelt saadud tarkusi, kuidas end looduslike vahenditega tõhusalt ravida. Kes siis poleks kuulnud viinasokkidest või tee sisse mee lisamisest!

Kas sa aga ka teadsid, et vanad eestlased kasutasid raviks ka näiteks ussiviina? Selle valmistamiseks püüti kevadel (soovitatavalt enne jüripäeva, 23. aprilli) rästik, aeti see elusalt pudelisse, valati viinaga üle ja säilitati tulekoldeta hoones. Pudelisse viina sisse võidi panna ka ainult ussi pea. Seda põhjendati väitega, et rästiku keha ei sisalda ravitoimelist ussimürki.

Meie artiklist nii ekstreemseid ravivõtteid ei leia, kuid mõne nipiga suudame sind ehk siiski aidata.

Viinasokid

Viinasokkide tegemine on lihtne – leota puuvillaseid sokke õhtul enne magama minemist viina ja vee lahuse sees ning tõmba need siis jalga. Kui soovid, võid puuvillaste sokkide peale veel omakorda villased sokid panna. Hommikuks on sokid kuivad ja palavik alanenud! 

 

Villased sokid

Allikas: Kris Süld / Visit Viljandi

Hanerasv

Hanerasva kasutatakse külmetushaiguste, eriti bronhiidi ja köha raviks, ja seda hõõrutakse rindkerele. Samuti on hanerasv hea abimees juhul, kui pakane on su nina või põski liialt näpistanud. Selleks määri hanerasva liiga saanud kohtadele.

Marjad

Nii mõnelgi marjal, mida saame Eestimaa loodusest korjata, on omamoodi ravivõimed. Näiteks mustikad sisaldavad väga palju antioksüdante, nagu ka astelpajud ja vaarikad. Ka poes puuviljaletis peidavad end antioksüdantidest pungil abimehed, nagu granaatõun, apelsin ja kiivi. Teisi häid leide on seal veelgi, näiteks ingver ja sidrun, mida on hea tee sisse panna. Kui sul parasjagu mett, sidrunit ja ingverit kodus ei ole, võid tee sisse panna ka lusikatäie kodust moosi.

Mustikad metsas

Allikas: Karl Ander Adami

Sinepivann

Sinepivanni jaoks lahustatakse 2–3 supilusikat sinepipulbrit 2–3 liitris kuumas vees (40–50 °C) ja seejärel asetatakse jalad vette. Jalgu tuleks vees hoida kuni 15 minutit. Pärast seda tuleb 30–60 minutiks katta jalad tekiga või panna jalga soojad sokid. 

Taimeteed

Kasulike omadustega taimi, millest teed teha, on palju, näiteks piparmünt, kummel, nõges, rukkilil, saialill jne.

Saialill on võimas antioksüdant, mis aitab leevendada valu ja põletikke. Lisaks teele saab saialillest valmistada tinktuuri, salvi ja õli.

Piparmünditaimel on antiseptiline, valuvaigistav, puhastav ja põletikuvastane toime, mistõttu on sellest valmistatud teed hea juua hingamisteede põletike korral.

Jahtunud kummeliteed on hea rüübata väikeste lonksudena näiteks siis, kui kuiv köha teeb liiga.

 

Saia- ja rukkilille õied korvis

Allikas: Rivo Veber

Soolakotiga kompress

Soolakoti valmistamiseks võta väike kotike või kangatükk (võid kasutada ka sokke) ning lisa sinna soola. Seejärel soojenda seda otse kuuma pliidi kohal (võid seda teha ka pannil), et see kuumaks muutuks. Ole ettevaatlik, sest kott soojeneb kiirelt ja kui see liiga kauaks sooja pliidi peale jätta, võib see süttida. Seejärel aseta kotike selle koha peale, mis ravi vajab, näiteks põskkoopapõletiku korral nina lähedale põskedele.

Soolakott aitab ka lihasvalu leevendada. Kui soovid veel erilisemat kogemust, saad teha ka aroomiteraapiat, kui lisad soolale veidi kuivatatud lavendlit.

Nõges

Kui võimalik, võta nõges sauna kaasa! Seal leota seda vees koos noorte kaseokstega, millest saad teha viha ja sellega siis mürkained kehast välja vihelda.

Seejärel kasuta sama vett enda pesemiseks – nõgest peetakse imerohuks ja on tõestatud, et selles on väga palju vitamiine.

Kõrvenõges

Allikas: Maksym Kozlenko / CC BY-SA 4.0 / Wikimeida Commons

Veeaur

Auru sissehingamine aitab hingamisteid vabastada. Kui eelistad lihtsamat varianti, võid sisse hingata lihtsalt kartulikeeduvee auru. Kui soovid veidi erilisemat kogemust, lisa vette piparmünti, rosmariini ja nelki ning lase vesi keema – imeline aroomiteraapia!

Mesi

Tee meega on Eestis küll juba täiesti tavaline nähtus, kuid on teaduslikult tõestatud, et sagedase ja ägeda köha korral on mee kasutamine tõhusam kui tavapärased käsimüügiravimid.

Tavalise mee antibakteriaalset toimet selgitatakse suure suhkrusisalduse ja happelisusega (pH on vahemikus 3,5–5,0). Kuid ka lahjendatud mesi on näidanud antibakteriaalset toimet.

Mesi ja tee

Allikas: Karl Markus Antson

Sinine sall

Lauljatar Kerli on rääkinud, et kui ta käis kunagi koolis medõe juures, sest teda vaevasid kurguprobleemid, soovitas too tal kanda sinist salli. Usutakse, et sinisel värvil on võime inimest tervendada. Veel enam, helesinist peetakse ka kurgutšakra värviks.

Eesti kaart