public.homepage.logo
Karula rahvuspark
Allikas: Mati Kose
public.entry.region.yldine_piirkond_louna

Karula rahvuspark

Lõuna-Eestis asuv riigi väikseim rahvuspark, mille silmapaistvamaks tunnuseks on imeline kuppelmaastik.

Karula üllatab oma iseloomulike metsa- ja järverikaste kuppelmaastikega!

Karula rahvuspargi vaheldusrikas pinnamood on kujunenud mandirijää tegevuse tulemusel üle 10 000 aasta tagasi. Kuplid ehk ümarad mäekesed on tekkinud jääaja lõpupoolel, kui sulamisveed kandsid jääpankade vahele asunud tühimikesse liiva ja kruusa. Hiljem jää sulas, jättes liiva-kruusakehadele 2-3 m paksuse savikama ning viljakama pinnasekihi.

Rahvuspargi põhja pool näeb kuplilist pärandkultuurmaastikku – talukohad paiknevad hajali aastatuhandeid inimese kaasabil kujundatud maastikul. Kuplid on kaetud põldude, rohumaa või metsaga, kuplite vahel on väikesed niisked niidud, metsatukad, soolapid või väiksed järved, mis on justkui taevasse vaatavad päikese käes helkivad silmakesed. Seda ainulaadset vaatemängu on soovitatav imetleda Mäekonnu vaatetornist.

Rahvuspargi lõuna osas laiuvad suured metsamassiivid, sealne metsane ja soine ala on ajast aega olnud hõredama inimasustusega, jättes ruumi pelglikematele liikidele.

Karula rahvusparki tulek on ettevõtmist väärt, sest avastamist jätkub igaks aastaajaks!

Karulas asub Kagu-Eesti suurim kaitstav metsamassiiv – üle 70% rahvuspargist on kaetud metsaga. Siin on leidnud omale elupaiga suurulukitest põder, metskits, hunt, ilves ja karu. Kaitsealustest liikidest on tähelepanuväärseimad must-toonekurg, kalakotkas, väike-konnakotkas, kivisisalik, mudakonn ja haruline võtmehein.

Talvel muutub Karula talviseks imedemaaks, kus Eesti väikseim rahvuspark on kaetud päikesevalguses sädeleva lumevaibaga. Maastik omandab rahuliku ilu, kutsudes sind aega maha võtma ja nautima hooajalist rahu.

Läbi pargi matkates kohtud iidsete matmispaikade ja sajandivanuste taluhoonetega, mis kõnelevad Karula rikkalikust kultuuriloost. Külastajad saavad näha traditsioonilisi Eesti eluviise – hajali paiknevaid väga vanu taluhooneid –, tutvuda suitsusaunatraditsiooniga ning kuulda võru keelt, mida siiani põlvest põlve edasi antakse.

Rebasemõisa torn Karulas

Allikas: Amadvr

Avasta Karula rahvuspark

Ükski teelõik pole Karulas sirge!

Maastiku omapära tõttu kulgevad rajad looklevalt, võiks isegi öelda, et täiesti sinka-vonka, mis tähendab, et ühest punktist teise jõudmiseks läheb veidi kauem aega. Selles väljendub omamoodi piirkonna inimeste meelelaad – rahulik kulgemine ja elamine nii, nagu seda on tehtud sajandeid.

Karula rahvuspargis paikneb 40 järve, enamik neist on õõtsikulise kaldaga. Rahvuspargi suurim ja üks kaunemaid järvi on Ähijärv. Sood võtavad enda alla ligi 10% rahvuspargi pindalast.

Veel soovitusi, mida teha Karula rahvuspargi lähistel

Suitsusaunal on meie kultuuris kaugeleulatuvad juured 

Nagu nimigi ütleb, mängib selle sauna puhul olulist rolli suits, seega pole neil hoonetel korstnat – suurem osa suitsust väljutatakse enne lavale minekut akende ja uste kaudu. Kuumad kivid hoiavad sauna mitu tundi soojas ja nagu ikka, tuleb neile visata mõnusasti vett, et tekiks aur. Sauna ei mindud kunagi vihata – see aitas stimuleerida vereringet, kooris surnud naharakke ja hoidis noorena.

Suitsusauna traditsioon oli algusest peale perekondlik tegevus, mida harrastati tavaliselt nädalavahetustel ja kindlasti pühade ajal – ei saanud ju pidulauda mustana istuda. Saun puhastas, pehmendas lihaseid ja värskendas vaimu.

Mees vaatab suitsusauna majasse sisse

Allikas: Renee Altrov

Aktiivne puhkus Karulas

TOP soovitused, mida teha Karula rahvuspargis

 

  1. Külasta Ähijärve, mis on populaarne matkajate ja kalaste hulgas.

  2. Leia kohalik giid, kes tutvustab Kaika küla elu.

  3. Imetle Rebasemõisa maastikke ning suundu Tornimäele, et saada veelgi parem ülevaade Karula rahvuspargist.

  4. Mine rattatuurile Saarjärve äärde ning püüa tabada lennus olevaid kotkaid.
kotkas lendab taevas

Allikas: Mati Kose

Karula Rahvuspark ja Rahvuspargi külastuskeskus Ähijärvel

Looduskaunis koht

Karula Rahvuspark on Eesti kõige väiksem rahvuspark, mis on loodud 1993.a. Karula maastik on järvederohke, neid on kõrgustikul 60. Karula rahvusparki...

Karula Rahvuspark ja Rahvuspargi külastuskeskus Ähijärvel

Allikas: Võrumaa Arenduskeskus / Sven Zacek

Iga aastaaeg pakub eriilmelisi elamusi

Vaata lähemalt

Avasta Eesti

Kasuta interaktiivset kaarti

Eesti kaart