public.homepage.logo
Linnuparv Matsalu rahvuspargisAllikas: Martti Volt

Matsalu rahvuspark

Tõeline paradiis linnuhuvilistele – Euroopa tähtsamaid veelindude peatuspaiku rändel Arktika ja Lääne-Euroopa vahel.

Matsalust lendab igal aastal läbi üle 2 miljoni veelinnu. Nendest jääb Matsallu lühemaks või pikemaks ajaks peatuma üle 230 000 linnu.

Matsalu rahvuspark hõlmab madalaveelist Matsalu lahte ja selle rannikut, Kasari jõe suudmeala ja ligi 50 saart ning laidu koos ümbritseva Väinamerega. See on tõeline paradiis linnuhuvilistele, üks Euroopa tähtsamaid veelindude peatuspaiku rändeteel Arktika ja Lääne-Euroopa vahel.

Matsalu rahvuspargis kaitstakse lisaks lindudele veel ka Lääne-Eestile iseloomulike poollooduslikke kooslusi (ranna- ja luhaniidud, loopealsed ja puisniidud, roostikumassiivid, väikesaared) ja Väinamere kultuuripärandit. Matsalus asub 4000 ha suurune Kasari luht, Euroopa suurim säilinud lageluht, mis on oluline rukkiräägu pesitsusala. Suurim omataoline Läänemere ääres on ligi 3000 ha hõlmav Kasari suudmeroostik, kust kostavad linnuvaatlustornidesse põnevad öölaulikud: hüüp, roo-ritsiklind ja rästasroolind. Matsalu rannaniidud on ühed suurimad Euroopas ja olulised siin pesitsevatele kahlajatele (nt tilder, kiivitaja, koovitaja), kuna siin on madal taimestik ja roovaba veepiir.

Matsalu rahvuspargi piirkonnale omistati esimesena Eestis säästva turismi sertifikaat, mida annab välja Euroopa Kaitsealade Liit (EUROPARC Federation).

Allikas: Estonian Design Team

Matsalus on avastada nii rahvuspargi mitmekülgset loodust kui ka piirkonna kultuuripärandit.

Avastamisrõõmu jagub kõigile! Taimehuvilised leiavad liigirikastel puisniitudel tammede ja sarapuude vahelt mitmeid käpalisi. Looduselamusi pakuvad mitmed vaatlustornid ja matkarajad.

Penijõe mõisas asub Matsalu rahvuspargi külastuskeskus, mille püsiekspositsioonis saab tutvuda kaitseala looduse, ajaloo ja pärandkultuuriga. Matsalu maastikke on aegade jooksul kujundanud inimesed, kes on alati sõltunud kohalikust loodusest. Maastikku ilmestavad vanad kiviaiad ja madalad rookatustega talud. Elatist on saadud põldudelt, kalapüügist, roovarumisest ning käsitööst.

 

Avasta Matsalu

Ronige linnuvaatlustorni, kuulake Kasari jõe ääres lindude laulu. Avastage Matsalu lähemalt, seda kas organiseeritud paadi- või kanuumatkaga.

Matsalus kaitstakse nii linde kui ka Lääne-Eestile iseloomulikke 
maastikke ja Väinamere kultuuripärandit. 

Matsalu rahvuspark on pärjatud Euroopa Nõukogu diplomiga, millega tunnustatakse Matsalu bioloogilist, geoloogilist ja maastikulist mitmekesisust. 

Matsalu rahvuspark (pindala 48 610 ha) hõlmab madalaveelist Matsalu lahte, umbes 50 meresaart ja laidu ning neid ümbritsevat Väinamere osa, Kasari jõe deltat ja harujõgesid, roostikku, erinevaid poollooduslikke kooslusi ning puistuid. Suur osa rahvuspargist on kultuurmaastik (põllud, pargid, hooned jmt).

Avasta Matsalu paadiga

Linnuvaatlus Eestis – miks ja kus teha? Vaata siit

Linnuvaatlus on su hobi? Kui veel pole, siis tõmbame sind kohe teiste fanaatikutega ühte paati

Linnuvaatlus Eestis – miks ja kus teha? Vaata siit

Allikas: Martti Volt

TOP soovitused, mida teha Matsalus:

  1. Võta kavasse paadiretk sõpradega või üksinda.

  2. Külasta Puise Nina poolsaart ja kohalikku kalameeste kohvikut.

  3. Roni Haeska, Kloostri ja Keebu vaatetornidesse.

  4. Telli giidiga süstamatk Kasari jõel.
kanuumatk Matsalus

Allikas: Priidu Saart

Matsalu rahvuspark ja külastuskeskus

Looduskaunis koht

Matsalu rahvuspark (48 610 ha) on loodud pesitsevate, sulgivate ja läbirändavate lindude kaitseks. 1976. aastal kanti rahvuspark rahvusvahelise...

Matsalu looduskeskus

Allikas: RMK

Iga aastaaeg pakub eriilmelisi elamusi

Vaata lähemalt

Soovitame

Avasta Eesti

Kasuta interaktiivset kaarti

Eesti kaart