public.homepage.logo
Kevad EestisAllikas: Kadi-Liis Koppel

Kevad Eesti moodi – täis rohelust ja uusi võimalusi

Vaata, mida tärkav aastaaeg endaga kaasa toob ja mida võiksid teha.

Rohkem soojust, valgust ja värve – just neid rõõme me kevadelt ootame. See aastaaeg ei pane ärkama ainult loodust, vaid annab rohkem energiat, teotahet ja muidugi tundeid ka meile.

Korja toitu otse loodusest – sind ootavad karulaugud, võililled, nõgesed ja naadid. Rüüpa peale värsket kasemahla ja tunne, kuidas loodus oma andidega su tervist kosutab. Võta rõõmuga vastu kaugelt maalt siia jõudvad rändlinnud ja imesta, kuidas suurveed metsad ja põllud üle ujutavad – viiendaks aastaajaks nimetatud nähtust tullakse meile vaatama ka välismaalt.

Ning kui loodusest veidi välja tahad, võta ette mõni kontsert, laat, toidufestival või mõni muu kultuuriüritus, mis on lõpuks saanud nelja seina vahelt värske õhu kätte kolida. Ilusat nautimist!

Võta kevadest maksimum – leia oma lemmiktegevus

Mine linnuvaatlusele!

Eesti asub rändeteel, mida läbib igal aastal mitukümmend miljonit arktilist veelindu. Ei maksa sellest imelisest vaatepildist ilma jääda.
Nädalase vaatluse ajal näed tavaliselt 180–190, õnne korral ka enam kui 200 linnuliiki. Vaatlustorne leiad peaaegu igast Eesti nurgast. Kui soovid oma linnuvaatlust elamusrikkamaks muuta, võta ühendust vaatlusretkede korraldajaga!

Kõige olulisem rändlindude peatuspaik on Matsalu rahvuspark. Veel suuremat liigilist mitmekesisust võid kohata Nõva kandis Põõsaspea neemel, kus rändetee läbib omalaadse pudelikaela. Head linnuvaatluspaigad asuvad ka Sõrve poolsaare tipus. Peale ranniku kohtab veelinde rände ajal ka sisemaa luhtadel, Peipsil ja Võrtsjärvel.

Hooaeg algab juba märtsis, kulmineerub mais ja vaibub juuni keskpaigaks. Puhka Eestis lehelt leiad kogu info sellest, kus asuvad Eestis linnuvaatlustornid.

Linnuvaatlus

Allikas: Martti Volt

Korja toitu otse loodusest!

Kevadtaimed ja puumahlad on täis vitamiine ja mineraalaineid. Vaatame, mida loodusest võtta tasub.

Karulauk puhastab keha kahjulikest mikroobidest ja parandab seedimist. Kas teadsid, et kevadises karulaugus leidub C-vitamiini 15-20 korda rohkem kui sidrunis? Karulauk maitseb suurepäraselt nii salatites, suppides, maitsevõides kui muidugi pestos!

Nõges on esimene energiaallikas, mida kevad meile pakub. See võtab ära väsimuse, annab jõudu, pakub palju C-vitamiini, kaltsiumi, rauda, kaaliumi jne, leevendab põletikke ja tugevdab verd. 

Noored kuusevõrsed on kevadist väge täis vitamiinipommid, mis viivad kevadväsimuse ja puhastavad organismi. Suur C-vitamiini sisaldus annab võrsetele kergelt hapuka ja tsitruselise maitse, värske aroomi lisavad vaikudes sisalduvad eeterlikud õlid. 

Jänesekapsas on tagasihoidlike valgete õitega ja kolmetiste lehtedega taim, mis kasvab varjulistes metsaalustes. Sageli pistetakse metsas jalutades suhu mõni hapukas C-vitamiinirikas leht või õis. 

Vahtra- ja kasemahl on täis vitamiine ja kasulikke mineraalaineid. Kasemahl on olnud eestlaste jaoks lausa uue elu sümboliks. See väekas jook teeb tõepoolest paljut.

Naat on aiaomanikele tõeline peavalu, kuid on tegelikult väga teretulnud toidulauale. Seda sobib väga hästi kasutada nii suppides, pestos kui salatites. 

Nurmenukk õitseb mais ja juunis. Nurmenuku kohta usutakse, et ta viib kehast välja ebavajalikud ained ning uuendab keharakke, mõjub rahustavalt, aitab ärevuse ja unetuse korral, võtab ära peavalu ja migreeni, tal on köhavastane ja röga lahtistav toime. Selles on rohkelt C-vitamiini.

Võilille õitest saab teha siirupit ehk võilillemett ja veini, neid võib taignasse kastetult frittida või praadida. Veel puhkemata noori õienuppe võib marineerida ja kasutada nagu kappareid. Võilille juurtest tehakse ka teed ja kohvi.

Hapuoblikas on rikkaliku C-vitamiinisisaldusega taim, mille hapu maitsega lehed peletavad kiirelt väsimuse ja stressi, samuti soodustab hapuoblikas seedimist. 

 

Üritused, mis kevadel ees ootavad

Iga aastaaeg pakub eriilmelisi elamusi

Vaata lähemalt

Saa inspiratsiooni

Avasta Eesti

Kasuta interaktiivset kaarti

Eesti kaart