public.homepage.logo
Pärnu coastal hiking trailAllikas: Eiliki Pukk

Ligipääsetavus - kellele ja milleks?

Ligipääsetav erivajadustega inimestele = ligipääsetav kõigile

Ligipääsetavusest räägitakse aina rohkem, sest see puudutab märkimisväärset osa ühiskonnast – umbes 15% inimestest maailma rahvastikust on mõni puue. Neile lisanduvad eristuvate vajadustega inimesed nagu eakad, väikesed lapsed, ajutise liikumispiiranguga ja muud laadi terviseprobleemidega inimesed, kes võivad samuti vajada teistsuguseid või kohendatud lahendusi.

Ka turismisektor peab oma tegevustes ligipääsetavust silmas pidama. Mitte pelgalt põhjusel, et nõnda näevad ette siseriiklikud ja rahvusvahelised regulatsioonid, vaid ennekõike seetõttu, et eripäradega arvestamine on inimlik ja normaalne. 

Erivajadustega inimesed reisivad aina meelsamini - varem polnud see neist sõltumata põhjustel sageli võimalik. Kuna reisimine on muutunud eriliste vajadustega inimeste seas üha populaarsemaks, on kasvanud ka nõudlus hea ligipääsetavusega objektide ja teenuste järele.

Erivajadustega inimestele teenuste pakkumise kasuks räägib asjaolu, et nad on:

  • sageli korduvkülastajad
  • jäävad sihtkohta kauemaks
  • reisivad üldjuhul mitu korda aastas ning
  • seda ka madalhooajal ja
  • üldjuhul mitme kaaslase või suurema seltskonnaga ehk
  • nende mõju sektorile on arvestatav

Ligipääsetavuse parandamisest saavad kasu paljud teisedki sihtgrupid (eakad, väikelastega pered, lapsed, ajutise traumaga inimesed), sest kui sihtkoht ja teenus on ligipääsetav erivajadustega külastajatele, on ta ligipääsetav kõigile.

 

Vanaisa ja laps diivanil. Vanaisa aitab last VR-prillidega

Allikas: Johannes Arro

Ligipääsetavus tähendab kogu elanikkonna kaasatust ümbritsevasse elu- ja inforuumi, mis tähendab, et kõikidele inimestele, olenemata nende vanusest või tervislikust seisundist (sh erivajadusest), on tagatud võrdsed võimalused võtta ühiskonnaelust osa ning seda ilma täiendavate kohandusteta.

Rohkem infot ligipääsetavuse mõistmiseks vaata siit

Ligipääsetavuse tagamiseks ja külastajakogemuse parendamiseks on palju võimalusi ja arvukalt juhendmaterjale. Neid kasutades tuleb silmas pidada, et erivajadusi on mitmesuguseid (liikumisraskused, kuulmisraskused, nägemisvaegused, intellektipuuded ja psüühikahäired, allergiad, diabeet, pikaajalised kroonilised haigused jne), ent neil kõigil on üks ühine joon: need on individuaalsed

Teisisõnu pole olemas üht keskmist erivajadust või viisi samalaadse erivajaduse rahuldamiseks – igale inimesele ja olukorrale tuleb läheneda individuaalselt. Seetõttu pole võimalik luua universaalset juhendmaterjali, mis kataks täiel määral kõik erivajadustega seotud soovitused. Juhendid on varieeruvad, sõltudes konkreetsest vajadusest, valdkonnast, tegevusest ja objektist. 

Huskid ja inimesed rabas talvel

Allikas: Mariann Liimal

Suhtlemine erivajadustega külastajaga

Sotsiaalministeeriumi video ligipääsetavast kommunikatsioonist annab ülevaate lahendustest, kuidas muutma infoedastus erivajadusega inimestele ligipääsetavaks - seda nii tekstide, piltide, heli, video kui ka kodulehe kontekstis.

Vaata videot

Kaks eakat inimest suhtlevad ja naeravad

Allikas: Anete Toming

Füüsilise keskkonna ligipääsetavuse tagamine

Meid ümbritsev füüsiline ruum on kõige selgemini tajutav keskkond, kuhu end ette kujutada suudame. Sotsiaalministeeriumi tellitud videos tuuakse välja soovitusi ja lahendusi, kuidas tagada  erivajadustega külastajatele ligipääs füüsilisse keskkonda. 

Vaata videot

Kaks inimest kõnnivad mööda laia laudteed mere poole

Allikas: Andri Peetso

Ligipääsetava sündmuse korraldamine

Sotsiaalministeeriumi tellitud videos näeb, millised on ligipääsetava sündmusese korraldamise võimalused ja lahendused. 

Vaata videot

Seto tantsufestival. Rahvariietes naised ja mehed tantsivad

Allikas: Priidu Saart

Ligipääsetava (turismi)teenuse arendamine

Laps vaatab tahvelarvutis pilti kasepuu ja lindudega

Allikas: Visit Estonia

Kui kõike korraga on liiga palju, siis alusta väikeste sammudega. Ligipääsetavuse parandamise peamine eeldus on tahe märgata ja mõista erivajadustega inimesi ning teha muudatustega algust. 

Käesoleval veebilehel juhime tähelepanu ligipääsetavuse tagamise olulisusele, koondame teemakohast infot ja suuname huvilisi juhendmaterjalide, praktiliste soovituste ja organisatsioonideni. Aitame kaasa, et turismiettevõtted oleksid paremini ligipääsetavad, paraneksid külastuskogemused ja teekond muutuks sujuvamaks. 

Täiendame veebilehte jooksvalt koostöös Eesti Puuetega Inimeste Kojaga, ÜKP fondide võrdõiguslikkuse kompetentsikeskuse, Ligipääsukese ja koos sinuga, hea turismiettevõtja või -sihtkoht.

Kui sul on häid näiteid ligipääsetavuse parendamisest turismis või märkasid ebakõla, sa tahad midagi küsida või teha ettepanekuid, siis võta ühendust tatjana.koor@eis.ee

Naine näitab lastele looduses midagi osutades sellele

Allikas: Visit Estonia

Info ja küsimused

Tatjana Koor

Tatjana Koor

Tootespetsialist