Riik investeerib kaks miljonit turismiettevõtete digitaliseerimisse
Eesti turismiettevõtted taas esitada toetusetaotlusi digilahenduste kasutuselevõtuks
Alates 7. jaanuarist saavad Eesti turismiettevõtted taas esitada toetusetaotlusi digilahenduste kasutuselevõtuks, et vähendada tööjõukulu, parandada klientide rahulolu ja pakkuda uuenduslikke teenuseid. Riik investeerib turismiettevõtete digitaliseerimisse lähiaastatel kaks miljonit eurot.
Majandus- ja tööstusministri Erkki Keldo sõnul pole digitaliseerimine ainult suurte tehnoloogia- või tööstusettevõtete teema, vaid läbi murdnud ka traditsioonilisemas äris. „Meil on turismis väga palju andmeid, mille tark kasutamine võimaldab tõsta sektori konkurentsivõimet ning pakkuda külalistele veelgi paremaid teenuseid. Ühendades tehnoloogia võimalused hea teenindusega, saab turismisektor ressursse planeerida märkimisväärselt tõhusamalt,“ sõnas Erkki Keldo.
EISi turismijuht Anneli Lepp kinnitas, et digilahendusi kasutaval turismiettevõttel on konkurentsieelis nii kodu- kui ka välisturul. „Turism on külalislahkuse äri ning selleks vajame motiveeritud inimesi, kelle põhitööks on külalistega suhelda ja paremaid teenuseid välja mõelda, mitte käsitsi numbreid ja sõnu arvutisse trükkida. Selle töö jätame tehnoloogiale. Nii jääb töötajale rohkem aega külalislahke olla,“ võttis Lepp kokku digitaliseerimise nähtava kasu turismiärile.
„Igapäevaselt reisides me ei märka kogu seda töömahtu, mis taustal peab toimuma, et turistil oleks lihtne ja tore – alates broneerimisest kuni teenuse tarbimiseni ja lahkumiseni. Kõigi nende ressursside haldamiseks vajavad ettevõtted kaasaegseid tarkvarasid, mis omavahel suhtlevad ja tagavad andmete liikumise reaalajas. Kvaliteetsed andmed omakorda võimaldavad äris oluliselt paremaid otsuseid teha – kehtib seaduspära, et mida digitaalsem oled, seda paremini klienti tunned,“ lisas turismijuht.
Seni on meetmest kasu saanud ligi 60 turismiettevõtet, kelle digiprojektide kogumaht ulatub 1,1 miljoni euroni. Sellest toetus moodustab 0,7 miljonit, lisaks toetusele on turismiettevõtjad omalt poolt investeerinud 0,4 miljonit eurot. Digitaliseerijate hulka kuulub majutusettevõtteid, spaasid, atraktsioone, loodusturismi teenusepakkujaid, samuti kohvikuid ja restorane. Üle poole ettevõtetest tegutseb väljaspool Tallinna ja Harjumaad, mis kinnitab, et meede aitab kaasa piirkondlikule arengule.
Lore Bistroo juht ja omanik Kristjan Peäske tõi välja, et uue tarkvara juurutamine toetuse abiga on vähendanud tööjõukulusid ja tõstnud meeskonna rahulolu. “Kui varem läks palju aega töögraafikute ja aruannete koostamisele, siis nüüd käib kõik hetkega ning selge pilt on kiiresti ees nii töötajal kui ka tööandjal,” sõnas Peäske.
Aktiivse puhkuse korraldaja City Bike juhi Rain Annama sõnul on ettevõte paberitööst peaaegu täielikult loobunud: „Digitaliseerimine on viinud inimlike vigade arvu miinimumini, broneeringute digitaalne haldus hõlbustab tunduvalt varem aega nõudnud toiminguid.“
Toetuse maksimaalne suurus on 20 000 eurot ning omafinantseering peab katma vähemalt 30% projekti kogumaksumusest. Tegu peab olema juba hästi toimiva turismiettevõttega: taotleja eelmise majandusaasta müügitulu peab moodustama vähemalt 30 000 eurot.
Toetusmeedet rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond ja taotlemine kestab kuni eelarve täitumiseni. Kõik seni rahastatud projektid leiab toetatud projektide andmebaasist.
Viimati uuendatud
08.01.2025