Šveitslaste ööbimiste arv liigub tõusvas joones
Jõukas Šveits Euroopa südames on Eesti jaoks üks neist sihtturge, mis on pandeemiaeelsele tasemele jõudsalt järele jõudmas
Šveitsi turistide tipuaastaks Eestis oli 2018, mil nad tegid Eestis pea 27 000 ööbimist.
Madalpunktis ehk aastal 2020 oli ööbimisi vaid 4025. Sealt edasi on taastumine olnud püsiv: mullu ületas ööbimiste arv taas 20 000 piiri, tänaseks on see näitaja juba üle 24 000 ehk 20% suurem kui mullu. Seejuures on positiivne, et ööbimised on kasvanud nii suvel kui ka madalhooajal.
Potentsiaali on mereäärsel Eestil merepiirita Šveitsi silmis kohe kindlasti, mistõttu on asjakohane seda sihtturgu lähemalt uurida. Visit Estonia sihtturgude jaotuses on Šveits prioriteetsuselt samal tasemel kui Poola, Itaalia, Hispaania ja Holland, mis tähendab seda, et neil turgudel on Visit Estonia keskendunud esmajoones B2B tegevustele ja kommunikatsioonile ning lõpptarbijale pigem vähe.
Allikas: Visit Estonia
Suurorganisatsioonide kodu
Kui pindalalt on Šveits võrreldav Eestiga (pindala 41 285 ruutmeetrit), siis rahvaarvult on see Kesk-Euroopa maa meist pea seitse korda suurem ning demograafilised tendentsidki liikuvad teises suunas – kui meil rahvaarv kahaneb, siis Šveitsis kasvab. Evely Baum-Helmis, Visit Estonia esindaja saksakeelsetel turgudel, räägib, et elanikkonna suurenemine toetab osalt ka riigi majanduskasvu. „Šveitsi SKP kasvab tänu sisserändele, mis tähendab seda, et jõukus ühe inimese kohta ei kasva,“ selgitab ta.
Sellegipoolest on Šveits üks maailma rikkamaid riike ning on tuntud ka oma neutraalsuspoliitika poolest. Šveits on koduks paljudele globaalsetele organisatsioonidele. „Šveitsi pikaajalised humanitaartegevuste traditsioonid, avatus ja neutraliteet on innustanud sadu rahvusvahelisi organisatsioone – alates ÜROst ja Punasest Ristist kuni Rahvusvahelise Olümpiakomiteeni - rajama just siia oma peakontori,“ räägib Baum-Helmis. Näiteks on ainuüksi Genfis 42 rahvusvahelise organisatsiooni esindused. Lisaks Punasele Ristile ja ÜROle võib ära nimetada Maailma Kaubandusorganisatsiooni, Relvakaubanduse Sekretariaadi, Euroopa Vabakaubanduse Assotsiatsiooni ja Euroopa Tuumauuringute Organisatsiooni, mille täieõiguslik liige on alates käesoleva aasta augustist ka Eesti.
Samaväärne plejaad nimekate ja mõjukate organisatsioonide esindusi on ette näidata teistelgi Šveitsi suurlinnadel. Rahvusvahelisest Olümpiakomiteest oli juba juttu, see asutati 1915. aastal Lausanne’s. Samasse Šveitsi piirkonda on koondunud üleüldse palju rahvusvahelisi spordiorganisatsioone ja -liite (üle 40) nagu näiteks Rahvusvaheline Spordiarbitraažikohus ja Maailma Dopinguvastase Agentuuri Euroopa büroo.
Allikas: Visit Estonia
Šveits kui tehnoloogia- ja innovatsioonikeskus
USA ajakirja The Forbes hinnangul on Šveitsist saanud innovatsiooni vallas Euroopa kõige põnevam tehnoloogiakeskus, edestades selliseid äri- ja finantsmetropole nagu London ja Pariis. Baum-Helmise sõnutsi on seesuguse tõusu taga strateegilised investeeringud teadusuuringutesse, riigi toetav ärikliima ning Lausanne’i ja Zürichi tehnikaülikoolide ümber koondunud tipptasemel akadeemilised ringkonnad. Tõepoolest, Šveits on atraktiivne keskkond tööstusgigantidele nagu Google, The Walt Disney Company, Meta, Huawei ja NVIDIA, kelle teadus- ja arendustiimid pesitsevad just siin. Euroopasse sisenemisel peetakse Šveitsi heaks testturuks.
Kuid ka Šveitsi enda kapitalil põhinevad tehnoloogiaettevõtted paistavad silma, ennekõike just sellistes süvatehnoloogia valdkondades nagu tööstusautomaatika, materjaliteadus ja tervishoid. „Need tööstusharud saavad edukalt toimida ka väiksemas riigis,“ ütleb Baum-Helmis.
Allikas: Visit Estonia
Šveitslane tahab head hotelli
Eestiga on Šveitsil üsna hea transpordiühendus. Šveitsi suurim lennufirma Swiss International Air Lines teeb Tallinna ja Zürichi vahel sõltuvalt hooajast 5-8 otselendu nädalas. „Ainus tõrvatilk otseühenduse juures on asjaolu, et Tallinnas on Swissil väga hiline saabumisaeg,“ märgib Baum-Helmis. Lennuvõimalus on ka Riia ja Helsingi kaudu – Riia kaudu reisides on vedajaks Lufthansa ja Swiss, Helsingis Finnair, LOT Polish Airlines, SAS ja mitmed teisedki.
Rääkides šveitslastest kui turistidest, toob Baum-Helmis välja ühe põneva asjaolu. Nimelt iseloomustab šveitslasi reisil olles soov viibida palju oma majutuskohas. „Šveitslased hindavad pikka und ja hotellis head atmosfääri. Uuringute järgi veedavad nad hotellis keskmiselt 12 tundi ja 50 minutit ööpäevas, mis on oluliselt pikem aeg kui Saksa, Prantsuse või Briti turistidel,“ ütleb ta.
Euroopas otsivad šveitsi turistid loodus-, aktiivset- ja kultuuripuhkust koos toiduelamusega. Nad on nõus hea kvaliteedi eest palju maksma ja kuna pea kolmandik Euroopa-sisestest reisidest soovitakse teha Skandinaaviasse, on see hea võimalus ka Eestile.
Kui Visit Estonia Šveitsi sihtturu B2B tegevused lühidalt kokku võtta, siis on need: workshopid ja roadshow’d Zürichis ja teistes suuremates linnades, müügi- ja turunduskoostöö reisikorraldajatega, B2B uudiskirjad turismiprofessionaalidele, Šveitsi turule suunatud Visit Estonia veeb ja LinkedIn, FAM- ja pressireisid, vähesel määral B2C kampaaniategevusi ning Swiss Airlines liinifondi turundustegevused.
Fotodel Visit Estonia Šveitsi roadshow 11.-13. novembril 2024.
Kohtusime Lausanne’is, Bernis, Baselis ja St Gallenis ühtekokku 40 reisiprofessionaaliga. Rääkisime šveitslastele, miks neil tasub valida oma reisisihtkohaks just nimelt Eesti. Visit Estoniaga olid kaasas Organic Spa Harmoonikum, laevafirmad Eckerö ja Tallink Silja Line, Go Hotel Shnelli ja Air Baltic.
Allikas: Visit Estonia
Šveits numbrites
- 8,9 miljonit elanikku
- Pindala 41 285 ruutmeetrit
- 4 ametlikku riigikeelt – prantsuse, itaalia, saksa ja romanši keel. Samas üle 20% Šveitsi elanikkonnast ei ole emakeeleks ükski nimetatud keeltest
- Kõige madalam käibemaksumäär Euroopas 8,1%, kusjuures majutusel on see vaid 3,8%
- Inflatsioon 2,8%
- Majanduskasv 1,2% (2024. aasta prognoos)
- SKP ühe elaniku kohta 92,145 Šveitsi franki
- Töötuse määr 2,4%
- Keskmine töötundide arv nädalas 42,5 h
Šveitsi turist
- 22% reisib keskkonnasäästlikult
- 2023. aastal tegid šveitslased umbes 2,5 miljonit reisi, veetes vähemalt kolm ööd kodust eemal
- 2,9 ööbimisega reisi aastas ühe inimese kohta, kõige rohkem vanuses 25-44
- 35% vanuses 25-35 eelistavad looduse- ja aktiivset puhkuse reise
- 2023. aastal suurenesid šveitslaste reisikulud 31%, ca 2773 eurot üks reis
Allikas: Visit Estonia
Viimati uuendatud
22.11.2024