
Tuntud Briti teletegija pühendas Eestile veel teisegi ajaloosaate
23. mail linastub Viasat History kanalis sarja „Maailma aarded“ värske hooaja saade, mis räägib Eestist
Sel reedel, 23. mail jõuab Viasat History kanalil eetrisse menuka saatesarja „Maailma aarded“ („Treasures of the World“) värske hooaja saade, mis räägib Eesti suitsusaunast, setude pühadekombestikust, uutest leidudest merepõhjas ja Tartu Ülikooli teadlaste avastustest.
Ajaloosarja autoriks ja saatejuhiks on Briti ajalooprofessor ja kirjanik, arvukate ajalooteemaliste dokumentaalfilmide, tele- ja raadiosaadete autor Bettany Hughes. Antiik- ja keskaja uurimisele pühendunud Hughes tutvustab oma saadetes varjatud paiku, muistseid tsivilisatsioone ning tähendusrikkaid arheoloogilisi leide üle maailma.
Eestist kõneleva saate võtted toimusid kahes etapis – 2024. aasta suvel ja 2025. aasta jaanuaris ning tegemist on juba teise Eesti ajalugu ja traditsioone käsitleva saatega, mis jõuab sarjas „Maailma aarded“ ülemaailmse telepublikuni.
Saate sünopsises lubatakse, et vaatajat ootab ees rännak läbi Läänemere jäiste ja saladuslike vete ning Setomaa metsade Tartu Ülikooli laborisse ja muuseumite arhiividesse.
Hughes uurib, mida iidsed rituaalid ja tipptasemel teadus rahva mineviku kohta pajatavad ning toob ekraanile Eestimaa varjatud sügavused ja kummitusliku ilu - alustades salapärastest laevavrakkidest ja lõpetades vaimulike lauludega. Vaataja sukeldub maailma, mis on tulvil unustatud teadmisi ning kestmajäänud traditsioone. Näha saab nii mõndagi erakordset, sealhulgas iidseid ja tänapäevaseid avastusi. Miks uurivad teadlased eelajaloolist närimiskummi? Milline kummaline ese leiti koos keskaegse naise säilmetega? Ja kuidas hoiab üks kogukond oma esivanematega sidet muusika, söögi ja talviste pidustuste kaudu? Kuna sarjas segunevad ajalugu, pärimus ja isiklikud kohtumised, pakub Hughes’i teekond vaatajale võimalust näha Eestit täiesti uues valguses ka eestlastel endil ning tutvustada huvitavamaid avastusi neile, kes Eestist varem kuulnudki pole.

Pildi autor: Erakogu
Visit Estonia välismeedia juhi Jana Kutšinskaja sõnul alustas Bettany Hughes sisulisi ettevalmistusi oma teiseks Eesti saateks siis, kui sarja eelmine hooaeg oli veel Euroopa, USA ja Kanada telekanalites käimas.
Mullu kevadel telepubliku ette jõudnud esimene Eesti-teemaline ajaloosaade rääkis Saaremaast kui muistsest viikingite kantsist ning vaatajaile näidati ka Tallinnast avastatud keskaegset laevavrakki, Niguliste kiriku „Surmatantsu“, Kihnu saart ja selle kultuuri, Soomaa haabja ehitamise kunsti ning põgusalt Narva linnust ja eestlaste koorilaulutraditsioone.
„Aasta tagasi linastunud saadet on nüüdseks näinud enam kui 2 miljardit televaatajat 120 riigist ning publiku tagasiside on olnud äärmiselt positiivne. Nagu üks televaataja märkis, ei osanud ta enne „Maailma aarded: Eesti“ osa nägemist arvatagi, kuivõrd põneva ajalooga on Tallinna linn. Mõistagi pani saade teda ka Eestit külastama,“ märgib Kutšinskaja.
Brittide võttetiimi saatnud Kutšinskaja sõnul nägi Hughes esimeseks saateks materjali kokku pannes, et siinne ajalugu ja traditsioonid pakuvad haaravat eetriainest veel teiseski osaks. „Läinud suvel oligi võttetiim tagasi Eestis,“ ütleb Kutšinskaja. „Kui suvel koguti ennekõike inspiratsiooni ning filmiti üles mõned lõigud, siis tänavu jaanuaris naasti Eestisse pikemaks perioodiks.“
Alates 9. maist Viasat History ning hiljem teiste rahvusvaheliste kanalite eetris jooksva ajaloosarja „Maailma aarded“ uusim, järjekorras juba neljas hooaeg, viib vaatajad Eesti kõrval ka Aserbaidžaani mägedesse ja Omaani kõrbe.

Pildi autor: Erakogu
Bettany Hughes Eestis saadet tegemas
Võtted toimusid 2024. aasta suvel ja 2025. aasta jaanuaris
Viimati uuendatud
19.05.2025