Lähme sauna! Eesti saunakultuur ja ideed, kuhu minna leili võtma
Saun on eestlaste püha paik! Tuletame meelde (vanad) saunakombed, mõtiskleme saunakultuuri üle ja vaatame, kes saunateenuseid Eestis pakuvad.
Läbi aegade on saunas ravitud keha- ja hingehädasid, suheldud esivanemate hingedega, kohtutud sõpradega, võetud vastu sünnitusi ja pestud surnuid. Saun on meie kultuuris tähtsal vägagi kohal.
Kuumas leilis ja alastuses on midagi ürgset ja vägevat – see avab hinge ja ühendab! Saun mõjub hästi ka meie tervisele – vähendab liigeste ja lihaste põletikke, parandab nahatalitlust, ergutab rasu- ja higinäärmete tööd ning kiirendab seedimist.
Pärast kuumenemist on aeg jahtuda. Tihti ehitatakse saunad veekogu äärde, et saaks end ka külmas veel karastada. Kuuma ja külma vaheldumine stimuleerib vereringet ja tugevdab immuunsust. Samuti annab see meeletult hea energia ja värske enesetunde. Kes külma vett pelgab, võib pärast sauna seista lihtsalt külma õhu käes või nautida karastavat jooki.
Kas ikka tasub kuumalt lavalt otse külma vette hüpata? Teadjamad seda siiski ei soovita. Tervisele on parem, kui keha saab saunalavalt tulles veidigi jahtuda – alles seejärel tohib vaikselt külma vette minna. Vette hüppamine pole sel juhul kunagi hea mõte.
Allikas: Visit Estonia
Sauna pole kunagi mindud ilma vihata
Õnneks pole see traditsioon siiani kadunud – viht aitab väljutada mürkaineid, masseerib, ergutab vereringet ja kiirendab ainevahetust.
Vihta võib teha nii kadakast, kase- kui pärnapuust ja viha tegemisel võib sinna sisse sõnada ka salasoovi, näiteks ootuse vabaneda haigusest.
Enne vihtumist lase viht korra keriselt läbi, siis muutuvad lehed pehmeks, vabanevad kõik eeterlikud õlid ja nahk saab paraja nüpelduse.
Soovitame
Leia oma lemmiksaun
Teeme üheskoos saunatamise MAAILMAREKORDI!
8. juunil tähistame rahvusvahelist saunapäeva!
Sel puhul püüavad eestlased ja soomlased koos teha saunaskäimise Guinnessi-rekordi, mis kannab nime "Enim fotosid saunas viibivatest inimestest Facebookis 1 tunni jooksul"!
Osalemiseks pane oma nimi kirja, küta saun 8. juunil kuumaks ning vahemikus 19.00-20.00 postita Facebooki endast pilt, kui oled saunas (muidugi kaetud olekus).
Eesti sauna ajalugu on pikk
Kirjalikud märkmed Eesti saunadest pärinevad 13. sajandist. Huvitav on see, et saunad olid levinud Lõuna-Eestis, Ida- ja Lääne-Virumaal, saartel ja looderannikul, aga mitte Kesk-Eestis. See ei tähendab, et Kesk-Eesti inimesed kuumust ja vihtumist ei armastanud – seda tehti nimelt rehetoas, kus oli olemas ahi.
Vanasti ehitati saunad elumajast eemale, teiste õuehoonete lähedusse. Vahel ühendati saunamaja sepikojaga, suvekojaga või loomalaudaga.
Aja jooksul hakkas saunaehituse traditsioon muutuma. Seda tingisid nii uued teadmised kui ka parem majanduslik olukord – kadusid muldpõrandad, tehti kindlam katus ja ehitatud uued ahjud, mille tulemusel hakkasid levima korstnaga saunatüübid. Eriti suur murrang toimus 20. sajandi alguses, mil suitsusaunade ehitus vähenes drastiliselt. Ainus piirkond, kuhu suitsusaunasid on viimase sajandi jooksul juurde ehitatud, on Kagu-Eesti ja Mulgimaa.
Põnev fakt on ka see, et keskajal polnud saunad levinud ainult maapiirkondades, vaid juba ka linnades.
Allikad näitavad, et saunadest räägiti Tallinnas juba 14. sajandil. Sel ajal kuulusid saunad linnale ning linn rentis neid välja. Saunapidajad polnud aga lihtsalt kütjad – lisaks olid nad veekandjad, juukselõikajad, habemeajajad ning haavaarstid. 18. sajandi lõpul oli Tallinnas 8 avalikku sauna, millest vaid üks oli mõeldud naistele.
Saun pole ainult puhtaks saamise koht
See on rituaal, mis väljendub ka meie kõnekeeles – laupäev on saunapäev! Möödunud aasta oli Eestis sauna-aasta, meenutame häid hetki.
Võromaa suitsusauna tava kuulub UNESCO vaimse kultuuripärandi nimekirja
Eestlaste ajaloos mängib suitsusaun märgilist rolli. Kõige tihedamalt oli ja on neid siiani Lõuna-Eestis. Kusjuures suitsusauna kasutati ka liha suitsetamiseks.
Suitsusauna teeb eriliseks see, et sel puudub korsten. See aga polnud nii kogemata või teadmatusest – suitsu hõngu hinnati, sest see teevat õhu puhtaks. Enne sauna minekut lastakse muidugi suits (ja ving) saunast välja. Kuumaks köetud kerisekivid hoiavad sauna mitu tundi kuumana ja lõunõt (leili) luuakse tulise vee viskamisega kerisekividele.
Suitsusaunaga käisid kaasa kindlad saunakombed ja uskumused, mida hoitakse elus tänaseni: sauna ehk püha ruumi sisenedes jäta argimured ukse taha ja unusta stress. Anna endale aega kosumiseks ja tervenemiseks. Et juukseid hoida, saad pähe vildist mütsi. Ees ootab põleva puidu uimane aroom. Kuumadele kividele visatud aur puhastab meele ja ühendab sind esivanemate tarkusega. Seejärel saad hõõruda end jahvatatud taimede ja soolaga, millele järgneb vihtlemine. Pärast hoolikat puhastumist on aeg end jahutada ja mustus (ning ka mured) endalt lõplikult maha lõputada.
Eda Veeroja, üks suitsusauna pärimuse hoidjaid, ootab huvilisi Mooska tallu suitsusauna traditsioonidest osa saama. Suitsusaunasid on Eestis veelgi – võta punt kokku ja tutvuge meie esivanemate püha paigaga. Loe, mis veel kuulub Eestist UNESCO pärandi nimekirja.
Leia suitsusaun
Kas oled kuulnud saunanaise ja saunamehe teenusest?
Vanasti oli tavapärane, et keegi saunasolijaid abistas – vihtus, tõi vett ja palju muud. Kuid ka tänapäeval on see teenus aina populaarsust kogumas. Saunamehe/saunanaise võid tellida oma seltskonna juurde või valida selline saun, kus teenus juba sees on.
Saunanaine/saunamees aitab saunakogemusest maksimumi saada – ta tunneb sauna kombestikku, oskab timmida leili, viib läbi rituaale, räägib saunapärimusest, vihtade tegemisest, õpetab ja teeb nalja. Kokkuvõttes teeb ta saunaskäigust tõelise elamuse. Kindlasti saad teadmisi, mis aitavad sul ka edaspidi teadlikumalt sauna külastada ja oma ihu-hinge tervendada.
Vaata lähemalt, kust leida saunamehe/saunanaise teenus Eestis.
Eesti saun suurel ekraanil
Anna Hintsi film "Savvusanna sõsarad" võitis 2023. aastal USA-s Sundance'i filmifestivalil maailmakino dokfilmide võistlusprogrammi parima režissööri preemia.
"Savvusanna sõsarad" on dokumentaalfilm naistest, kes tulevad suitsusauna kokku, jagavad seal oma sügavamaid saladusi ning pesevad maha kehasse kogunenud häbi ja valu. Film tutvustab ka Lõuna-Eesti suitsusaunakombestikku ("savvusanna kombõ"), mis on kantud UNESCO inimkonna vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja.
Tegemist on esimese Eesti režissööri ja Eesti peatootmises valminud dokumentaalfilmiga, mis jõudis ühele maailma viiest olulisimast filmifestivalist.
Režissöör Anna Hints rääkis saunakultuurist, elust ja suitsusaunast ka Ööülikooli saates. Kuula ka!
Allikas: Ekvilibrist - Estonian Saunas
Lõõgasta end mõnel saunarituaalil
Soovitame – leia inspiratsiooni
Iga aastaaeg pakub eriilmelisi elamusi
Vaata lähemalt
Avasta Eesti
Kasuta selleks interaktiivset kaarti
Viimati uuendatud
20.05.2024