public.homepage.logo
Harilaiu poolsaare düünid Vilsandi rahvussargisAllikas: Mati Kose
public.entry.region.yldine_piirkond_laas

Vilsandi rahvuspark

Saaremaa läänerannikul asuv kõige merelisem ja saarterohkem rahvuspark kogu Eestis.

Vilsandi imeline loodus ootab sind aastaringselt ning igal aastaajal on midagi erilist pakkuda!

Vilsandi rahvuspargist hõlmab 2/3 Läänemeri; ülejäänu koosneb 160 saarest, poolsaarest ja suudmest. Pargi keskmes on Vilsandi saar. Saaremaa läänerannikul asuv Vilsandi rajati piirkonna ranniku- ja saareelupaikade kaitseks.

Vilsandi rahvuspark on hülge- ja orhideesõprade paradiis, kus elab Eesti suurim hallhüljeste koloonia ja palju erinevaid merelinde. Botaanikahuvilisi võluvad sealsed haruldased taimeliigid, näiteks üle 30 liigi orhideesid, endeemne saaremaa robirohi ja ka luuderohi. Geoloogiafännid leiavad Vilsandilt paekivipaljandeid, milles leidub rikkalikult fossiile ja kivistunud koralle.

Allikas: Rivo Veber

Avasta Vilsandi

Vilsandi rahvuspark on hülge-, linnu- ja orhideesõprade paradiis. Vilsandi paekivipaljandid, milles leidub rikkalikult fossiile ja kivistunud koralle, ootavad avastamist ning 130-aastane Vilsandi tuletorn annab suurepärase vaate ümbruskonnale - ainulaadsele tuulte ja lainete poolt kujundatud maastikule, kus elab erinevaid metsloomi ja linnuliike.

Hoia silm peal rannas pikutavatel hüljestel! Vilsandi rahvuspargis saab kohaliku giidi abiga liikuda ühelt laiult teisele mööda madalat merd. Võta varbad paljaks, keera püksisääred üles ja lase merepõhjal oma taldu masseerida. See on eksootiline ja ühtlasi võimalus tutvuda rahvuspargiga iga külje pealt.

Avasta Harilaiu poolsaar

Vilsandi rahvusparki võiks minna ka linde vaatlema

Pikal teekonnal olevad rändlinnud teevad seal alati väikese peatuse. Kevade algul on taevas sulelistest lausa paks – tuhandetes parvedes valgepõsk-laglesid, kirjuhahku ja teisi merelinde. Viimaste aastate uusim külaline on Kanada lagle, kes üritab väikestel laidudel oma võimu maksma panna. Loe linnuvaatluse kohta SIIT.

Leia tegevusi Vilsandil

Geoloogiahuvilised: vaadake külastuskeskuses fossiilirikkaid lubjakivipaljandeid. Botaanikasõbrad: Vilsandil elab kümneid haruldasi orhideeliike.

Kes ei pelga pikemat jalutuskäiku, leiab Harilaiu poolsaarelt liivaluited, mille muutuv kuju on Eestis ainulaadne. Keset poolsaart ehitatud Kiipsaare majakas asus vahepeal poolsaare idakaldal, nüüd aga seisab see hoopis poolsaare läänekalda lähedal meres.

Tugevate tormituulte ja lainete mõjul vajus järsul rannikul asuv tuletorn aastaid tagasi viltu ja majakas omale hüüdnimeks Saaremaa Pisa Torn.

Kiipsaare tuletorn

Allikas: Mati Kose

Paadiga Vilsandile

Uuri saari ja laidusid ka paadiga – vaikne lainetus ja väikesed vahemaad teevad Vilsandi rahvuspargist süstamatkadele ideaalse paiga.

TOP soovitused, mida teha Vilsandil

 

  1. Roni 130 aastat vanasse Vilsandi tuletorni, kust avaneb suurepärane vaade kogu ümbruskonnale

  2. Mine Harilaiu poolsaarele, kus on ainulaadne tuulte ja lainete poolt kujundatud maastik, kus elab palju erinevaid metsloomi ja linnuliike

  3. Avasta põlised korallriffid ja leia parimad hülgevaatluspaigad


Uuri rohkem infot, kuidas Vilsandile pääseda SIIT ja
transporti saarele pakuvalt Islander kodulehelt.

VIlsandi tuletorn

Allikas: RIvo Veber

Vilsandi rahvuspargi külastuskeskus

Loodusvaatlus

Vilsandi rahvuspargiga tutvumist tasub alustada külastuskeskusest, kus asub RMK teabepunkt. Külastuskeskus asub iidvanas Loona mõisakompleksis....

Vilsandi rahvuspargi külastuskeskus

Allikas: Kuressaare TIK

Iga aastaaeg pakub eriilmelisi elamusi

Vaata lähemalt

Soovitame

Avasta Eesti

Kasuta interaktiivset kaarti

Eesti kaart