Tallinna lennujaamPildi autor: Sven Zacek

Ameeriklaste ja jaapanlaste huvi Euroopasse reisida on langenud, hiinlaste oma kasvanud

Euroopa Turismikomisjoni kaugturgude reisikavatsuste uuringu tulemused

Anu Villmann

Anu Villmann

Visit Estonia turismiinfo koordinaator

Sel nädalal avaldatud Euroopa Turismikomisjoni kaugturgude reisikavatsuste uuringust ilmneb, et USA, Brasiilia, Kanada ja Jaapani elanike valmidus reisida sel suvel Euroopasse on mullusega võrreldes langenud, kuid hiinlaste huvi märgatavalt kasvanud.

Küsitlus toimus aprillis ja see kajastab USA, Kanada, Hiina, Jaapani, Lõuna-Korea, Brasiilia ja Austraalia potentsiaalsete reisijate kaugreiside kavatsusi tänavu maist septembrini. 

39% vastanud potentsiaalsetest reisijatest (kõigis riikides kokku) plaanib sel aastal reisida Euroopasse (aasta tagasi plaanis Euroopa-reisi 41%). Kõige suurem langus võrreldes mullusega on USAs (-7%), Brasiilias (-6%) ning Kanadas ja Jaapanis (-5%). Samas Hiina vastanutest plaanib Euroopa-reisi 72% ehk 10% rohkem kui mullu samal ajal.  

49% neist, kes kavatsevad teha kaugreise, aga mitte Euroopasse, nimetavad Euroopasse reisimise takistusena kõrgeid reisikulusid. See on 7% enam kui oli eelmisel suvel, mis näitab, et kaugturgud on muutunud hinnatundlikumaks nii inflatsiooni kui valuutakursside kõikumiste suhtes. USA ja Brasiilia vastajatest tõidki enam kui pooled peamise reisimist takistava asjaoluna välja just kõrged reisikulud. Seevastu Jaapani, Lõuna-Korea ja Austraalia elanikud märkisid peamiste pikamaareiside takistustena piiratud puhkuseaega ja seda, et nad eelistavad kaugele mineku asemel puhata kodumaal. 

Ent needki (kõigis riikides kokku), kes ikkagi mõtlevad sel suvel Euroopasse reisida, kavatsevad üldiselt veidi vähem kulutada kui mullu. Vastajate osakaal, kes plaanib kulutada üle 200 euro päevas, on langenud 11%, samas kui nende osakaal, kes plaanivad kulutada 100–200 eurot päevas, on kasvanud 40%ni. Kõigil turgudel on söök ja jook reisieelarves esmane kuluartikkel(65%), järgnevad vaba aja tegevused ja ostlemine.

Positiivseks võib pidada asjaolu, et varasemaga võrreldes on tänavu oluliselt vähem neid, kes jätaks sel suvel Euroopasse tulemata Ukraina sõja tõttu – vaid 4% kõigist vastanuist pidas seda sel suvel takistuseks Euroopa-reisile. 

Nagu öeldud, on kaugturgude elanike valmidus suviseks Euroopa-reisiks vägagi varieeruv. Ameeriklastest plaanib sel suvel Euroopa riike külastada 33% vastanutest ehk 7% vähem vastajaid kui aasta tagasi samal ajal. Ameeriklaste rännuentusiasmi jahutavad peamiselt kallinenud kulud, ent ka poliitilised mured, sh rahulolematus Ameerika Ühendriikide mainega välismaal. Kuigi mullusega võrreldes on kahanenud ka brasiillaste Euroopasse tuleku huvi (-6%), on see huvi siiski oluliselt kõrgem kui ameeriklastel – tervelt 45% vastanutest kavatseb sel suvel võtta ette reisi Euroopasse. Kõige optimistlikumalt suhtuvad Euroopasse tulekusse nooremad ja kõrgema sissetulekuga inimesed.   

Jaapanlaste Euroopasse reisimise huvi on kõigi uuringus osalenud turgude võrdluses kõige leigem - vaid 13% plaanib suvel Euroopat külastada, mis on 5% vähem kui aasta tagasi. Jaapanlaste vähesevõitu reisihuvi taga on nõrk jeen ja madal tarbijakindlus. Lõunakorealaste valmidus reisida kodust kaugele Euroopasse püsib küll stabiilne, ent mitte kuigi kõrge. Ainult 30% vastanutest kaalub Euroopat, eelistusteks on Prantsusmaa, Hispaania ja Itaalia. 

Märgatavalt suurenenud Euroopa reisihuviga Hiina kõrval paistab silma ka Austraalia, kus reisiisu on selgelt tõusnud – 40% vastanutest plaanib nüüd Euroopasse reisi, mis on 3% tõusu võrreldes eelmise suvega.

Reisimise aeg on kaugtrugude lõikes nihkunud südasuvelt varasemaks. Juuli ja august on endiselt 46% vastajate jaoks tippaeg, ent ka mais ja juunis reisitakse meelsasti (kui mullu reisis nendel kuudel 24%, siis tänavu 34% vastajatest). 

Naine tuletornis

Pildi autor: Tatiana Metsala

Anu Villmann

Anu Villmann

Visit Estonia turismiinfo koordinaator