public.homepage.logo
Viies aastaaeg EestisAllikas: Jarek Jõepera

Viies aastaaeg Eestis

Võrratu vaatepilt, kus vesi võtab võimust ja vallutab looduse!

Viies aastaeg on eriline nähtus, mida tullakse kaema ka välisriikidest. See märgib looduses üleminekut talvest kevadesse – sula- ja vihmavett on nii palju, et see ei mahu jõesängidesse ära ning voolab laiali põldudele ja metsaalustele. 

Suurvee ajal tekib harukordne võimalus liikuda kanuu või paadiga paikades, kuhu muidu satub kuiva jalaga või siis üldse mitte, sest loodus meid igale poole ka ligi ei lase. 

Viienda aastaaja kodu on muidugi Soomaa rahvuspark

Maastik muutub kevadeti hiiglaslikuks madalaks järveks, millest kasvavad välja puud ja põõsad. Loe lähemalt, kus ja kuidas viiendat aastaaega kogeda.

UNESCO vaimse kultuuripärandi nimekirja kuulub Soomaa uhkus – ühepuupaadi ehk haabja ehitamine ja kasutamine.

Soomaa rahvuspargi esindajad ütlevad haabja kohta nii: "Puutüvest õõnestatud paat on üks vanemaid veesõidukeid maailmas. Jämedamad puud, millest küllap ka Soomaa jõekallaste elanikud võisid oma esimesed paadid meisterdada, tekkisidki esmalt ca 6000 aasta eest, atlantilisel kliimaperioodil.

Ühest puust paate valmistavad ja kasutavad tänase päevani paljud põlisrahvad kõigil kontinentidel, piirkondades, kus kasvab piisavalt jämedaid puid. Lisaks eestlastele on ühepuupaate siiani kasutusel mitmetel soome-ugri rahvastel: hantidel, mansidel, komidel, udmurtidel, maridel, karjalastel, vepslastel. Lootsikuehituse keskseks tegevuseks on külgede laialipainutamine ehk laotamine. Soojuse ja niiskuse koosmõjul, ehk tule ja veega ning puuokste abil painutatakse lootsiku toorik umbes poole laiemaks. Nii suurendatakse paadi mahtuvust, stabiilsust ning manööverdus- ja kandevõimet."

Soomaa viies aastaaeg

Allikas: Mati Kose, Visit Estonia

Soomaa pakub erinevaid võimalusi aja veetmiseks

Sind ootavad ka Soomaale lähimad linnad

Puhka looduses, kuid ampsa kõrvale ka linnakultuuri ja melu. Sind ootavad suvepealinn ja pärimusmuusika kants.

Iga aastaaeg pakub Eestis uusi ja põnevaid ettevõtmisi

Vaata lähemalt

Soovitame

Avasta Eesti

Kasuta interaktiivset kaarti

Eesti kaart