public.homepage.logo
Tänavakunst EestisAllikas: Visit Estonia

Tänavakunst, tänavakunstnikud ja tänavakunstifestivalid

Eesti kunstimaastik on kirev ja mitmekesine, lisaks galeriidele ja näitustele on siin esindatud ka elav ja mänguline tänavakunst

Tänavakunst on sageli kohaspetsiifiline ning pigem linnakultuurile iseloomulik osa ning tõuseb esile just suuremates linnades nagu Tallinn ja Tartu. Kuid muidugi on seda võimalik leida ka Võrus, Haapsalus ning väiksemates kohtades. Olles üldjuhul anonüümne, aga meisterlikult teostatud ning sobivas kohas realiseeritud, võib see pakkuda tõelist elamust. Samas ei saa kunagi kindel olla, et teos on samas kohas ja/või samal kujul olemas ka järgmisel päeval.

Vaata enda ümber

Kui Tallinnas keskendutakse pigem lahtise käega tehtud kiirele grafitile, siis Tartus tõuseb esile šabloonkunst ehk stencil, mis vajab tegemiseks rohkem aega. Seda võib kohata nii kesk- kui äärelinnas, nii majade seintel kui sildade all. Võõras pole isegi tualetigrafiti, mida tõestavad ilmekalt maalingud Genialistide Klubi WC-s. Koostatud on isegi Tartu tänavakunstikaart.

Mõni neist teostest kannab poliitilist sõnumit, mõni naeruvääristab midagi, mõni on mõeldud lihtsalt kaunistuseks. Nagu paljudes teistes riikides, on ka Eestis grafiti tegelikult keelatud. Kuid huvi selle vastu kasvab järjest suuremaks ning seda võetakse järjest rohkem omaks. See on kommunikatsioon, mis väljendab sõna- ja mõttevabadust ning laseb kaasa rääkida päevakajalistel teemadel.

tänavakunst

Allikas: Visit Estonia

Tuttav, kuid tundmatu

Eesti tuntumaid tänavakunstnikke on salapärane Edward von Lõngus, kelle töid võib kohata meie suuremate linnade paljudel seintel. Tema teoseid on esitletud näitustel ja müüdud kunstioksjonitel ning ta on pälvinud nii ajakirjanduse kui kunstikriitikute tähelepanu. Tuntud Briti grafitikunstniku järgi on teda kutsutud isegi Eesti Banksyks.

Edward von Lõngus teostab oma töid peamiselt stencil-tehnikas, kasutades teemasid ja sümboleid Eesti kultuurist, poliitikast ja ajaloost. Tema teoseid on ostnud ka Tartu Kunstimuuseum. Paar aastat tagasi alustas Edward von Lõngus Eesti 100. sünnipäeva ja EL eesistumise tähistamiseks Euroopa-tuuri (R)estart Reality, mille raames said 10 Euroopa pealinna endale üle-elusuurused (liit)reaalsusega mängivad tänavakunstiteosed. Aktsioon algas Brüsselis ja tutvustas Eestit meie ajaloo huumorikate tegelaskujude kaudu, kes jahmatavad möödakäijaid läbi põneva liitreaalsuse telefoniäpi tänapäeva ärgates.

Mis toimub?

Tartut võib pidada Eesti tänavakunsti pealinnaks, seega on see igati loogiline paik Eesti tuntuima tänavakunstifestivali Stencibility toimumiskohaks. Festival sai alguse aastal 2010 ning toimub korraga mitmes paigas. Sellel osalevad nii aktiivsed kohalikud tänavakunstnikud, kui kutsutakse külalisi väljaspoolt, räägitakse olulistel teemadel ning lisatakse linnaruumile vürtsi.

2017. aastal toimus transgrafiti seinamaalingute festival Mextonia, mille käigus katsid Eesti ja Mehhiko (Mextonia = Mexico + Estonia) grafitikunstnikud seinamaalingutega enam kui 6000 m2 avalikku linnaruumi Tallinnas, Viljandis, Tartus ja Ahtmes. Kokku teostati 50 seinamaalingut ning uue hingamise ja elu said 26 seina ja hoonet.

Kindlasti heida pilk peale uuele tänavakunstile pühendatud festivalile Rural Urban Art. See on väikelinnadele suunatud tänavakunstifestivalide sari, mis toimub igal aastal ühes Eesti maakonnas. 2019 sai endale uusi tänavakunstiteoseid Jõgevamaa ning uued seinamaalid loodi Jõgeva, Põltsamaa ja Mustvee valdadesse. 

Mine tänavakunsti tuurile!

Igal hooajal on pakkuda sulle midagi erilist

Vaata lähemalt

Soovitame