public.homepage.logo
Palamuse muuseumAllikas: Rivo Veber

Muuseumid

Kas teadsid, et Euroopa riikidest on just Eestis 100 000 elaniku kohta kõige rohkem muuseume?

Eestis tegutseb 170 muuseumi, mis aitavad hoida kultuuri järjepidevust, ühendades oskuslikult minevikku tulevikuga.

Tänapäevane muuseum kõnetab ja pakub tegevust igas vanuses külastajale. Palju korraldatakse haridusprogramme, muuseumitunde, virtuaaltuure, filmiprogramme ja muid üritusi. Kohalikku ajalugu talletavad muuseumid aitavad säilitada riigi, linnade ja külade identiteeti.

Muuseumis saad käia mitut moodi: geograafilisel põhimõttel, põigates Eesti-puhkusel alati sisse ka kohalikku muuseumi, või näiteks teemast lähtudes. Kui sul on aga kodus neljajalgne sõber, võta temagi kaasa – Eestis on palju muuseume, kuhu on oodatud ka hästi käituvad koerad.

Lemmikloomasõbralikud muuseumid

Tallinn ja Põhja-Eesti

Kui tuntumad muuseumid – Eesti vabaõhumuuseum, Kumu kunstimuuseum, Lennusadam, okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu – on juba läbi käidud, on aeg avastada teisi, kuid üldse mitte vähem põnevamaid paiku. Näiteks mine Mati Undi muuseumisse, et näha, kuidas tuntud kirjanik elas. Või kui oled parasjagu vanalinna kandis, külasta Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi, kuhu kuuluvad ka salapärased maa-alused bastionikäigud ja neis asuv raidkivimuuseum.

Filmihuvilisi ootab Maarjamäe lossipargis asuv filmimuuseum, mis tutvustab külastajale filmitegemise protsessi ja Eesti kinokunsti ajalugu. Kui oled aga pigem loodusesõber, jagub avastamisrõõmu Eesti loodusmuuseumis, kus saad tutvuda Eestimaa ligi 2000 miljoni aastase geoloogilise ajalooga ja Eesti rikkaliku elustikuga metsade ning salapäraste soodega.

Nostalgiahuvilised võivad sammud seada arvutimuuseumisse, kus on kokku üle 500 eksponaadi aastatest 1950–2011.

Kui soovid põigata Tallinnast kaugemale, ootavad sind Laulasmaal Arvo Pärdi keskus, Paldiskis Amandus Adamsoni ateljeemuuseum ja Keilas Harjumaa muuseum.

Viinistu kunstimuuseum

Allikas: Priidu Saart

Tallinna ja Põhja-Eesti muuseumid

Tartu ja Tartumaa

Tartu kandis on lausa kohustuslikud Eesti Rahva Muuseum, Jääaja keskus ja Tartu tähetorn. Kuid avastamist on kindlasti ka laulupeomuuseumis, mis tutvustab eesti laulupidude ja teatri ajalugu.

19. sajandi linnakodaniku muuseum kutsub tutvuma 1830. aastate keskklassi linnakodu ja linnakodanike argipäevaga. Saad teada, millise otstarbega olid eluruumid üle-eelmisel sajandil, kuidas nägi välja nende elutuba ja milliseid nõusid kasutati toiduvalmistamisel.

Eesti spordi- ja olümpiamuuseum on aga Põhjamaade suurim spordielamuskeskus, mis pakub rohkelt teadmisi ja tegevusi igas vanuses spordisõbrale. Lisaks huvitavatele tekstidele ja unikaalsele fotomaterjalile ootab külastajaid suur hulk käed-külge atraktsioone, nagu virtuaalreaalsus legendaarsete spordiareenide ja -staaridega, interaktiivne korvpallinurk, superrealistlik rallisimulaator, 80ndate spordifänni tuba ning ajalooline võimla.

Eesti Rahva Muuseum

Allikas: Virgo Haan

Tartumaa muuseumid

Lõuna-Eesti

Võrumaal olles põika kindlasti sisse dr. Fr. R. Kreutzwaldi memoriaalmuuseumisse – see on üks olulisemaid maju Eesti kultuuriloos, sest just seal sündis meie rahvuseepos „Kalevipoeg“.

Põlvamaal asub Eesti maanteemuuseum. Pea kümnel hektaril asuva muuseumi kogusse kuulub enam kui 43 000 museaali, sealhulgas Ida-Euroopa suurim teehöövlite kollektsioon – see on masinahuviliste lemmikpaik! Kui juba sealkandis, külasta ka Karilatsi vabaõhumuuseumi.

Viljandimaal pakub toredaid elamusi Kondase keskus, mis seisab autsaiderkunsti eest. Keskuse väljapanekute haare on üpris lai, ulatudes klassikalisest maalikunstist, arhitektuurist, käsitööst ja kontseptuaalsest kaasaegsest kunstist erilises fookuses oleva autsaiderkunstini.

Kindlasti võta plaani ka Viljandi muuseumi, Heimtali muuseumi ja helilooja Mart Saare majamuuseumi külastus!

Maanteemuuseum

Allikas: Anna Svetlichnaia

Lõuna-Eesti muuseumid

Virumaa

Sõit Ida- ja Lääne-Virumaale tasub kindlasti lähitulevikus ette võtta, sest väärt muuseume, mida sealkandis avastada, jagub. Näiteks Lääne-Virumaal Eesti politseimuuseumis saab panna selga politseivarustuse, võtta sõrmejälgi ja kehastuda eriüksuslaseks või kohtueelse uurimise labori spetsialistiks. Porkuni paemuuseum aga annab külastajale ülevaate, kuidas tekkis miljoneid aastaid tagasi Eesti rahvuskivi.

Ida-Virumaal tasub kindlasti külastada Kohtla-Järve põlevkivimuuseumi, mis on ainus tänase päevani toimiv põlevkivitööstust tutvustav muuseum kogu maailmas. Iisaku kihelkonna muuseumis saad aga tutvuda poluvernikute ehk pooleusuliste ajalooga.

Kohtla-Järve põlevkivimuuseum

Allikas: Hetkeline

Virumaa muuseumid

Lääne-Eesti ja rohesaared

Kes väidab, et Pärnus pole pärast suve midagi teha, eksib! Miks mitte lisaks spaamõnudele külastada ka mõnda muuseumi: Koidula muuseumis tutvustatakse eesti ärkamisaja kahe suurvaimu – Johann Voldemar Jannseni ja tema tütre Lydia Koidula – elu ja tegevust. Uue kunsti muuseumi külastades võid aga alati kindel olla, et leiad eest mõne põneva ja positiivselt üllatava kunstinäituse.

Pärnus asub ka Pernova loodusmaja, mis mahutab endasse näitused loodusest, kerakino, filmi- ja helidekoopa ning talveaia – siin on küll kindel, et kõik leiavad midagi, mida avastada!

Haapsalus ootavad sind raudtee- ja sidemuuseum ja Iloni imedemaa – Astrid Lindgreni raamatute illustraatori Ilon Wiklandi muuseumis saavad nii suured kui ka väikesed külastajad osa loodud joonistuste maailmast. Ajaloohuvilised peavad kindlasti ära käima Haapsalu linnuse muuseumis.

Hiiumaal põika sisse Rudolf Tobiase majamuuseumisse, mis asub tema sünnikodus. Muide, see hoone on üks väheseid säilinud omalaadseid Eestis – tegu on 19. sajandi esimesel poolel ehitatud linnamajaga, millel on säilinud talumaja elemendid.

Saaremaal ootavad sind aga Saaremaa muuseum ja Aavikute majamuuseum.

Haapsalu  raudtee- ja sidemuuseum

Allikas: Martti Volt

Lääne-Eesti ja rohesaarte muuseumid

Kui otsid põnevaid meeneid

Paljudes muuseumides on ka poed, kust võid leida toredaid meeneid või kohalikku käsitööd – viimast pakuvad näiteks Rannarootsi muuseum ja Pärnu muuseum. Kunstifännidele on suur valik näiteks Kumu kunstimuuseumi, Fotografiska või Niguliste muuseumi poes.

Kesvamärjukese nautijatele jagub avastamisrõõmu A. Le Coqi Kingipoes, kus on võimalus tutvuda kohalike meistrite valmistatud A. Le Coqi laia sortimendiga ning valida ligi 200 erineva Tartu ja õlleajalooga seotud toote seast meeldiv meene.

Eriti põnevat kogemust pakub aga Mõniste talurahvamuuseum: seal asub 1930. aastate talurahvakauplus, mis on taastatud 1926. aastal valminud kaupluse eeskujul. Kaupluses on müügil ka väike valik esemetest, mille kuju ja otstarve on 100 aastat muutumatuna püsinud.

Loe rohkem

Eesti kaart