Isa ja tütar sülearvutigaPildi autor: Rasmus Jurkatam

Euroopa Turismikomisjoni värske raport: hooajaväline reisimine on kasvutrendis

Eurooplaste kevadkuudel tehtud reisiotsingud kasvasid aastases võrdluses 36%

Anu Villmann

Anu Villmann

Visit Estonia turismiinfo koordinaator

Euroopa Turismikomisjoni (ETC) värske aruande „Euroopa turism: trendid ja väljavaated“ järgi kasvas reisimine Euroopa riikides 2025. aasta II kvartalis 3,3% võrreldes sama perioodiga 2024. aastal.

Samas ööbimiste arv veidi vähenes (0,3%), mis on ilmselt tingitud nii kalendaarsest (lihavõttepühad olid tänavu aprilli lõpus) mõjust kui ka koolivaheaegade muutustest, mitte niivõrd nõudluse vähenemisest.  

Eesti tulemused on seni olnud isegi veidi paremad kui Euroopas keskmiselt. Esimese viie kuu kokkuvõttes kasvas majutatud välisturistide arv mullusega võrreldes 5% ja nende ööbimiste arv 4%.  

Kevadelgi tahetakse päikest ja randa 

Eurooplaste kevadkuudel tehtud reisiotsingud kasvasid aastases võrdluses 36%, mis näitab, et hooajaväline reisimine on kasvutrendis. Enamik reisijaid otsis sihtkohti, kus oleks päike ja rand. Seda soosis asjaolu, et ülestõusmispühad olid tänavu aprilli teises pooles, kuid tendents veeta rannapuhkust pigem kevadel peegeldab ka üldist trendi – soovi vältida suviseid kuumalaineid ja rahvamasse.  

Vahemere-äärsetes maades kasvas saabujate arv kevadekuudel nõnda: Malta +19%, Küpros 16%, Hispaania +7% ja Portugal +3%. Kuid tugevat kasvu näitasid ka mitmed Kesk- ja Ida-Euroopa maad, sealhulgas Läti (+16%), Leedu (+15%) ja Ungari (+14%). Saabujate arvu tõusu taga neis riikides on ilmselt paranenud lennuühendused. Välisturismi hoogustumine Kesk- ja Ida-Euroopa riikides annab kinnitust sellestki, et regioon on nii pandeemiast kui Venemaa-Ukraina sõja mõjudest taastumast.   

Hinnatundlikkus suureneb, kulutused kasvavad 

Aruanne toob välja, et reisimise ja muude turismiteenustega seotud kulutused on 2025. aastal 13% suuremad kui mullu. Kuna üha enam reisijaid otsib head hinna ja kvaliteedi suhet, võidavad praegusest olukorrast ennekõike vähemtuntud, aga samas konkurentsivõimelisema hinnatasemega sihtkohad.  

Paljud turismiteenuste hinnad on juba võrreldes eelmise aastaga tõusnud ning kuna tippkuudel juulis ja augustis on oodata täiendavaid hinnatõuse, mõjutab see reisijate sihtkohavalikut. ETC aruanne märgib, et rahvusvaheliste lendude hinnad Lõuna- ja Vahemere riikidesse kasvasid kõrghooaja lähenedes ehk käesoleva aasta esimese nelja kuuga 5% ja pakettreiside hinnad 7%. Samas teatasid Lõuna-Euroopa sihtkohad – sealhulgas Hispaania, Küpros ja Malta – turismitulu märgatavast kasvust 2025. aasta esimestel kuudel. See näitab, et reisijad kulutavad rohkem just hooajavälisel ajal. Kokkuvõttes prognoosib aruanne, et turismiga seotud kulutused kasvavad Euroopas umbes 13% võrreldes 2024. aastaga.  

Kaugturism – USA ja Hiina 

Reiside arv USA-st on enamikes Euroopa sihtkohtades suurem kui 2024. aastal. Eriti suur on ööbimiste arvu kasv aastases võrdluses just osas Põhjamaades – Norras +35% ja Taanis +24%. Ent ka mitmes Lõuna-Euroopa riigis nagu Horvaatia (+18%), Montenegro (+17%) ja Kreeka (+16%) on USAst tulijaid rohkem kui eelmisel aastal. 
ETC aruanne toob välja, et lennupiletite hindade odavnemine mitmel marsruudil – sealhulgas USA ja Hispaania, Itaalia ning Ühendkuningriigi vahel –, soosib samuti ameeriklaste Euroopasse reisimist.

Hiina turism jõudsalt taastumas – nii saabumiste kui ööbimiste puhul on edasiminek mullusega võrreldes tuntav. Eriti suurt nõudluse taastumist täheldasid 2025. aasta teises kvartalis just väiksemad Euroopa riigid nagu Horvaatia (+7%), Eesti (+15%) ja Rumeenia (+20%). 
 

Anu Villmann

Anu Villmann

Visit Estonia turismiinfo koordinaator