Kokk asetab restoranis toitu taldrikuteleAllikas: Ken Mürk

Rahvusvahelised restoranigiidid ja tunnustused, mille sekka on jõudnud ka Eesti toidukohad

Restoranigiidid aitavad tutvustada Eesti toidumaailma parimaid elamusi nii kohalikele kui ka turistidele.

Eesti toidukultuur seostub peamiselt kahe märksõnaga: looduslik ja kodune.

Siin on täiesti tavaline, et meie toidulauale jõuab see, mis on korjatud lähedalasuvast metsast või kasvatatud kohalikul põllul. Rikkalikud seene- ja marjametsad, põlvest põlve pärandatud retseptid ja oma peenrast korjatud saak peegeldavad Eesti maitsete mitmekesisust ja autentsust. Selline toidufilosoofia paistab silma ka meie restoranides, mida on tunnustanud rahvusvahelised toidugiidid.

Eesti toidukultuur pakub maitseelamusi, mis ühendavad loodusläheduse, kohalikud traditsioonid ja uuendusliku lähenemise. Rahvusvahelised ja kodumaised tunnustused ning soovitused aitavad seda sõnumit jagada nii kohalike kui ka laia maailmaga.

Tunnustust on väärt ka kohalikud väiketootjad

Eesti-siseselt toimub festival Maitsev Eesti, millest on kujunenud Eesti toidukultuuri aasta tippsündmus. Üritus koondab mitmeid toiduvaldkonna olulisi üritusi, nagu Eesti toidupiirkonna esitlused ja degusteerimised, lisaks toimuvad festivali raames mitmed konkursid ja autasustamised.

Festivali korraldavad Eesti Peakokkade Ühendus ja Eesti Sommeljeede Assotsiatsioon koostöös teiste valdkonna esindajatega. Tutvustades toiduhuvilistele kohalikke tooraineid, tootjaid ning külalislahkuse sektorit, annab festival märkimisväärse panuse kohaliku tooraine kasutamiseks ning seeläbi ka ökoloogilise jalajälje vähendamiseks, lisades samas unikaalsust Eestile toiduturismi sihtkohana.

Eesti väiketootja valmistatud toonik-limonaad

Allikas: Alina Birjuk

Silverspoon

Silverspoon on Eesti esimene gastronoomiakonkurss, mille eesmärk on väärtustada ja arendada toidukultuuri Eestis. Konkursil saavad osaleda kõik a'la carte-menüüga toitlustusettevõtted üle Eesti. 

Silverspoon erineb teistest restoranide hindamissüsteemidest selle poolest, et ettevõtmise eesmärk ei ole pelgalt tekitada restoranide pingerida, vaid koguda arvamusi ja hinnanguid restorani valdkonna püsiklientidelt, kes tegelikult ongi selle valdkonna sihtrühm ning kellest oleneb toitlustussektori hea käekäik. See tähendab, et toitlustushindajad on väga erinevate eluvaldkondade ja maitse-eelistustega inimesed. Nemad hindavad just seda, mis on tavatarbijale väljas söömisel oluline.

2024. aastal pälvisid tunnustuse:

fine dining – Horisont Restauran & Bar

casual dining – Ugandi Resto

rahvusköök – Argentiina restoran

parim kohvik – Fellin

pererestoran – GOSPA restoran

parim teenindus – Ugandi Resto

püsiva kvaliteedi hoidja läbi aegade – Controvento

parim peakokk – Silver Illak / Ugandi Resto

gastronoomia valdkonna silmapaistev edendaja – Kristjan Peäske (restoranide Lee ja Lore Bistroo asutaja)

Einesta Silverspooni tunnustusega restoranides

MICHELINi restoranigiid

Maailmakuulus MICHELINi restoranigiid hindab restorane gastronoomiliste standardite järgi. Selle eesmärk on edendada kvaliteetset gastronoomiat ja pakkuda reisijatele usaldusväärset teejuhti parimate söögikohtade avastamiseks. 

Restoranigiid keskendub toidu kvaliteedile, maitsete harmooniale, koka oskustele ja järjepidevusele. Aastatega on MICHELINi giidist saanud ülemaailmne restoranide kvaliteedi sümbol.

Tunnustuse saajad valib MICHELINi inspektorite meeskond, kes hindab restorane anonüümselt ja põhjalikult. Restorane hinnatakse viie põhiprintsiibi alusel: tooraine kvaliteet, roogade maitse ja valmistamistehnika, koka isikupärane stiil, hinna ja kvaliteedi suhe ning toiduvalmistamise järjepidevus. Ainult parimatest parimad saavad Michelini tärni või soovituse.

2024. aastal soovitas MICHELINi restoranigiid Eestis 35 restorani. Kõik siinsed tunnustuse saanud restoranid jagunevad nelja kategooria vahel: kõrgeim ehk tärniga tunnustus, Bib Gourmand ehk hea hinna-kvaliteedi suhe, jätkusuutlikkus ning üldine tunnustus.

Lisaks on MICHELINi soovituse saanud kuus hotelli – Swissôtel Tallinn, Telegraaf, Schlössle, Frost Boutique, Lydia ja Pädaste mõis –, näidates, et Eesti ei paista silma mitte ainult toidu, vaid ka kõrgetasemelise külalislahkuse poolest.

Dessert restoranis NOA

Allikas: Näljane Nelik

360°Eat Guide

Rahvusvahelise restoranigiidi 360°Eat Guide eesmärk on edendada jätkusuutlikku toiduvalmistamist, vaadates taldrikust kaugemale ning võttes arvesse nii gastronoomilist kogemust kui ka pühendumust ja kirge tooraine suhtes. Märgise loojad on põhjamaade toidukultuuri ja kestlikkuse eksperdid.

Hindamise aluseks on mitmetahuline mudel, mis hõlmab restorani kulinaarset taset, tooraine päritolu, keskkonnasõbralikkust, ressursikasutust ja sotsiaalset vastutust. Eksperdid külastavad restorane ja hindavad nende tegevust põhjalikult, tuginedes 360°Eat Guide’i standarditele.

Moodsa ja kestliku köögi rajajatel on võimalik saada üks, kaks või kolm ringi, mis näitavad restorani püüdlusi jätkusuutlikkuse suunas. Mida suurem on ringide arv, seda jätkusuutlikum on restoran.

Eesti restoranidest jõudis 2024. aasta giidi 14 söögikohta.

Õhtusöök restoranis

Allikas: Karl Markus Antson

360°Eat Guide'i tunnustuse pälvinud restoranid

La Liste

La Liste on Prantsusmaal loodud restoranigiid, mille esimene edetabel avaldati 2015. aastal. See koondab rohkem kui 700 toidugiidi ja arvustuse hinnangud, mille põhjal arvutatakse välja restoranide koondhinne. Kõrgeima punktisummaga restoranid kantakse La Liste’i edetabelisse.

2024. aastal jõudsid siia nimekirja kolm Eesti restorani:

Kokk valmistab õhtusööki

Allikas: Ken Mürk

Falstaff

Falstaff on elustiilikirjastus, mis asutati 1980. aastal Austrias, kuid asub nüüd Zürichis. Kirjastus ei käi sama teed nagu teised restoranijuhid. Hindamissüsteem on tehniliselt sarnane White Guide’i omaga, kuid nad kaasavad protsessi lisaks professionaalidele ka Falstaff Clubi liikmeid – inimesi, kes külastavad oma elustiili tõttu sageli restorane ja hotelle. Kõikide arvustajate antud punktide matemaatiline keskmine annab iga restorani lõpliku hinde. Restorane hinnatakse 100 punkti süsteemis, millest maksimaalselt 50 antakse toidu, 20 teeninduse, 20 joogi ja 10 miljöö eest

Eestis on Falstaffi tunnustuse pälvinud suisa 157 söögikohta! Lisaks avaldas giid tänavatoidurestoranide teejuhi esimese osa, milles soovitatakse 22 Eesti kõige paremat pitsarestorani.

50 Top Pizza Europe

Pitsasõpradele pakub kindlasti huvi ka Itaalia ajakirja 50 Top Pizza nimekiri parimatest pitsarestoranidest. Palju pitsasõbrad on selle tituleerinud ka pitsamaailma MICHELINi giidiks.

2024. aasta nimekirjas on esindatud ka kaks Eesti pitsarestorani. Margherita Pizzeria Tallinnas jõudis 39. kohale ja Kaja Pizza Köök sai tunnustuse kategoorias „Excellent Pizzeria“.

Kiviahjus valminud pitsa

Allikas: Karl Markus Antson

Best 500 Bars

Eesti kokteilibaarid on samuti maailmas tähelepanu pälvinud. Näiteks Tallinnas asuv Whisper Sister jõudis 2024. aasta maailma parimate baaride nimekirjas 341. kohale.

Muide, lisaks baaridele hoitakse meeles ka inimesi. Näiteks tunnustas Association de la Sommellerie Internationale (ASI) 2024. aastal Mikk Parret, kes võitis parima sommeljee tiitli Euroopa, Aafrika ja Lähis-Ida kategoorias.

Whisper Sisteri baari kokteil

Allikas: Näljane Nelik

Loe rohkem

Eesti kaart