Albert Tamm Tallinna lauluväljakul discgolfi mängimas Pildi autor: Raido Liiksmann

Lähme kettagolfi mängima!

Eestis kogub aina enam populaarsust kettagolf, mis on lõbus, täpset silma ja kätt arendav, seltskondlik, looduses mängitav – ja pealekauba tasuta!

Terttu, sisukirjutaja

Kettagolf on vägagi sarnane traditsioonilise palligolfiga, vähemalt reeglite ja terminite osas.

Suurim erinevus on, et kettagolfis kasutatakse palli ja golfikeppide asemel nn lendavaid taldrikuid. Ning kui palligolfis tuleb sul pall spetsiaalsesse auku saada, siis kettagolfis on eesmärk ketas võimalikult väheste visete arvuga spetsiaalsesse kettidega korvi visata.

Peamine eelis palligolfi ees on, et enamasti saab kettagolfi mängida täiesti tasuta (kui rada ei asu just eramaal) ning mängu võid nautida igal aastaajal, isegi pimedas, kui kettad on varustatud LED-valgustitega.

Teadupärast on Eestis palju iga-aastaseid üritusi, mida oodatakse sama pingsalt kui sünnipäevi või jõuluaega, ning ka kettagolfi entusiastidel on kindlad üritused (kuigi õigem oleks vist öelda võistlused), mida nad vahele ei jäta.

Miks peaks kettagolfi mängima?

Kettagolf on üks parimaid tervisespordi viise, kuna seda võib mängida igas eas, sõltumata füüsilisest ettevalmistusest. Seda saab mängida nii ajaveetmise vormis ja loodust nautides kui ka tõsise spordina ja võisteldes. Ühtlasi on kettagolf suurepärane võimalus avastada Eestimaad – nautida loodust, kuulata loodushääli, kohata väiksemaid loomi, vaadelda linde jne. Võimalusi ja ettejuhtumisi võib tulla lõputult, sest loodus on ettearvamatu.

Muidugi on äärmiselt nauditav sattuda paikadesse, kuhu muidu turismireisil olles ei juhtu minema või mis kohalikul inimesel tee peale ei jää. Näiteks Ida-Virumaal Mäetaguse Mõisa vahetus läheduses asuv kettagolfi park või Hiiumaa Randmäe puhketalu park, kus mõned rajad on lausa mere ääres ja saad kuumal suvepäeval mereveest jahutust otsida.

Kettagolfi mängimiseks ei ole vaja erilist riietust ega jalanõusid, igaüks valib need enda äranägemise ja mugavuse järgi. Samuti on varustus paljude teiste spordialadega võrreldes soodne. Kettad, mida kasutavad harrastajad ja maailmatipud, on samas hinnaklassist, jäädes vahemikku 10–16 eurot, alustamiseks piisab ühest-kahest kettast.

Kuidas kettagolfi mängida?

Eesti Discgolfi Liit on koostanud väga lihtsa seletuse, kuidas kettagolfis punkte arvestada.

Valdavalt on rajal 18 korvi ning igaühel neist on väärtus ehk par. See tähistab optimaalset visete arvu, millega kogenud mängija ketas võiks korvi jõuda. Näiteks par 3 tähendab, et ketas võiks korvi jõuda kolme viskega.

Korviväärtuse leiab avaviske jaoks mõeldud tiiala juures olevalt rajakaardilt. Kõige enam on levinud par 3 korvid. Raja koguväärtus on kõikide korviväärtuste summa. Näiteks 18 par 3 korvi tähendab, et raja väärtus on 54 (18 × 3).

Eesmärk on läbida rada võimalikult väheste visetega. Lõpptulemus on kõikide korvide pealt teenitud punktide summa. Punktide lugemine nt par 3 korvil:
kaks viset = –1
kolm viset = 0
viis viset = +2

Kus saab kettagolfi mängida?

Eestis on üle 200 kettagolfiraja, nii et kui sul tekkis huvi, leiad kindlasti kodu lähedalt mõne koha, kus kätt harjutada. Või miks mitte võtta ette sõit mõnda kaugemasse paika, et sealse looduse ilu kettaid visates nautida? Ülevaate Eestis asuvatest radadest saad kettagolfiradade kodulehelt.

 

Valik Eesti kettagolfiradasid

Euroopa discgolfi festival naaseb Tallinna lauluväljakule!

Euroopa discgolfi festival naaseb 2025. aastal PDGA Suure Slämmi turniirina, pakkudes unustamatut elamust kõikidele kettagolfisõpradele. Tallinna südames, lauluväljakul toimuv festival saab alguse juba 15. juuli õhtupoolikul, kui toimub eriformaadis avaüritus "Discgolfi superstaaride mõõduvõtt". Lisaks maailma tippmängijatele astub sel õhtul täispika kontserdiga lavale legendaarne Trad. Attack!

Euroopa discgolfi festivali põhivõistlus toimub 17.–20. juulil 2025 Tallinna lauluväljakul. 

Loe rohkem

Eesti kaart

Terttu, sisukirjutaja